BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szigorú szabályok jöhetnek – mégsem lesz kriptoparadicsom az Egyesült Királyság?

A legtöbb országgal ellentétben az Egyesült Királyság már kiadott egy iránymutatást arról, hogyan kell kezelni a kriptoeszköz-befektetéseket adózási szempontból. A digitális piaci befektetőket nem tette boldoggá a tervezet.

Miután sok britnek nem is kell adóbevallást benyújtania, könnyen gondot okozhat, ha kriptopiaci üzletei miatt számos kisbefektetőnek mégis  kell nyilatkoznia – figyelmeztet az EY adópartnere, David Wren. Szerinte az adminisztráció mindkét fél oldalán hiányos, és az emberek nem is ismerik a dokumentum benyújtásának menetét. Ha pedig tömegeket köteleznek egy újfajta nyilatkozattételre, az általában gondot szokott okozni – érvelt Wren. Emellett a kriptoeszközökön realizált haszon adókulcsa is nagy kérdés. 

Bitcoin AI machine close up, Cryptocurrency concept super processor machine, Bitcoin super computer - mining machine concept
Fotó: Getty Images

Miután a digitális eszközök nem minősülnek valutának vagy törvényes fizetőeszköznek, akár 45 százalékra is emelkedhet az adókulcs,

ami olyan magas, hogy szakértők szerint nem teszi vonzóvá a legalizációt.

A legtöbb nagy gazdaságnak egyelőre nincs kialakult szabályozása a kriptobefektetések megadóztatására. Az azonban biztos, hogy az Egyesült Államok érvényes szabályozása sem vonzza a kriptohívőket, ugyanis – ha bevételnek tekintik a realizált hozamot – 

akár 37 százalékos adókulcsot is alkalmazhatnak 

– mondta a Bloombergnek Joseph Riley, a Dechert LLP ügyvédi iroda adópartnere. Hasonló a szabályozás Indiában is, a világ egyik legnagyobb gazdaságában 30 százalékos az érvényes adókulcs.

A Bitcoin árfolyama
 

A CryptoUK lobbicsoport vezetője, Ian Taylor azt mondta, a formálódó szabályozás nehezen érthető és végrehajtható. Azért vannak szerinte kedvező jelek is, előremutató a kriptósokat tömörítő szervezet és a szabályozó hatóság közötti kommunikáció. 

A Bloomberg szerint az egyik lehetőség az, hogy a digitális eszközöket értékpapírként fogadják el,

ez azonban a kriptohívők ellenállásába ütközik, ugyanis így megnyílna az út a további szigorítás előtt. Taylor szerint a tokenek valóban nem értékpapírok, így nem lehet őket a részvényekhez és a kötvényekhez hasonlóan szabályozni. 

Közben erősödni kezdett a bitcoin, csaknem két hét után átlépte a 20 ezer dolláros szintet. Azonban igen messze áll a mostani kurzus a múlt novemberi, 69 ezer dolláros csúcsától, és nagy kérdés, hogy mikor jön el a trendforduló a kriptopiacon. Egyelőre kereskedők szerint 

„langyos” a befektetők érdeklődése a digitális eszközök iránt,

ami nem utal nagy emelkedésre.

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.