A dollár erejét a főbb devizákkal szemben mérő index (DXY) húsz éve nem volt ilyen magasan, és akkor is csak egy rövid ideig. Az index idén 16 százalékkal emelkedett a jelenlegi 113-as szintig, de az elmúlt napokban 115 környékén is járt.
Mivel a világkereskedelem nagyjából 85 százaléka dollárhoz kötötten zajlik, a zöldhasú ilyen fokú erősödése súlyos teher a világnak, és hamarosan Amerikának is. A világ Amerikán kívüli részének okozott fájdalom jól leolvasható a dollár ereje ellen az utóbbi hetekben interveniáló jegybankok sorából (Japán, Egyesült Királyság, Kína, eurózóna, Korea, India), de ha nem akarunk messze menni, akár a forint idei mélyrepüléséből is.
Mit is jelent ez? Azt, hogy a Fed szigorítása erősíti a dollárt, viszont a fent jelzett országok jegybankjai dollárt adnak el (azaz a Feddel szemben lazítanak, hiszen dollárlikviditást pumpálnak a rendszerbe), vagy az Európai Központi Bank esetén az eurózóna-országok állampapírpiaci hozamainak különbségébe avatkozik be a jegybank, gátolva vagy csökkentve a piaci folyamatok romboló hatásait.
Az erős dollár tehát komoly fájdalmat okoz a világ Amerikán kívüli részének,
amit a lakosság infláció és vagyonmérlegromlás formájában fizet meg.
Meglehet, később, de a dollár ereje előbb-utóbb fájdalmat okoz Amerikának is. Visszaveti ugyanis az amerikai növekedést, és deflációs kockázatot jelent. Ezt látva pedig valószínűleg visszavonulót fúj a Fed, és innentől fordított irányba pöröghet majd az önerősító folyamat: ezúttal a dollár gyengülésének irányába.
A múltbeli analógiákat nézve pedig jelentős gyengülés várhat a dollárra.
Egyrészt jelentősen túlértékelt jelenleg, vásárlóerő-paritáson mintegy 15-20 százalékkal (ami a valaha mért második legnagyobb eltérés a modellártól), másrészt a dollár pozicionáltsága is kifeszített: Amerika nemzetközi nettó befektetési pozíciója csaknem 20 ezermilliárd dolláros deficitet mutat, az alábbi grafikonra pillantva mindenki döntse el maga, hogy ez sok vagy kevés.
Mindenesetre ennyivel több dolláreszközük van a devizakülföldieknek, mint amennyi külföldi eszközt tartanak az amerikaiak. Tehát a világ Amerikán kívüli része rekordösszegű dollárkockázatot tart, és az utóbbi években sokat keresett ezen. A deviza- és a részvénypiacokon is hosszú évekre elnyúló új trendet hozhat, ha megváltozik a szélirány.
Jelen anyag a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik az OTP Bank hivatalos álláspontjával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.