BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felbolydult a kötvénypiac, kapósak lettek a magyar állampapírok

A héten további extrém kötvényhozammozgásokra számíthatunk. Bár még mindig kedvező a magyar állampapírok hozam-kockázat mutatója, de amíg a brüsszeli tárgyalásokat nem zárja le a kormány, addig túl sok a feltételezés a piacon.

Ritkán látható extrém kötvénypiaci mozgásokat tapasztaltak a múlt héten a befektetők. Pénteken nagyot zuhantak a hazai állampapírpiaci hozamok, annak ellenére is, hogy a hazai inflációs adat magasabb lett a vártnál.

Pénteken 

az állampapírpiaci referenciahozamok 70–100, a hét egészében pedig 200 bázispont körüli mértékben estek.

A tízéves hozam a korábbi 10,9 százalékos csúcsról és az előző pénteki 10,5 százalék körüli szintről 8,3 százalék környékére zuhant. Egy tízéves futamidejű állampapír esetén 

1 százalékpontos hozamcsökkenés azonnal 10 százalékkal emeli annak másodpiaci árfolyamát. 

GránitBank illusztráció. Bónusz Magyar Államkötvény.
Fotó: Vémi Zoltán / VG

A legfontosabb tényező a kamatelőny,

hiszen 10 százalék feletti hozamot a térségben nem lehetett kapni, akár a cseh, akár a lengyel állampapírpiaci kínálattal vetjük össze a hazai kötvényeket – mondta a VG-nek Török Lajos, az Equilor vezető elemzője. Pénteken sokat segítettek a brüsszeli jó hírek – tette hozzá –, bár a tárgyalásokat leghamarabb 21-én zárhatják le, vagyis a héten még előfordulhatnak nagyobb mozgások a kötvénypiacon. Annál is inkább, mert a magyar államháztartási hiány és államadósság mértéke is felülmúlja a cseh és a lengyel mutatókat. Továbbá Budapest viszonya még mindig hűvősebb Brüsszellel, mint Prágáé vagy Varsóé. Más szóval, valamennyi kockázati prémium mindenképp ráépül a magyar kötvények hozamára. Ám ennek ellenére 

még most is kedvező a magyar államkötvények hozam-kockázat aránya.

 

 

Az OTP elemzői közben a forint meglepő gyengülésére hívták fel a figyelmet, ami nem csak azért volt feltűnő, mert minden tényező, így a dollárgyengülés, a gázárak esése, a fejlett piaci hozamesés és persze a hazai kötvényhozamok zuhanása is forinterősítő tényező. Ráadásul

a térségi versenytárs deviza, a lengyel zloty napi és heti összevetésben is felülteljesítő volt a magyar forinthoz képest.

A magyar deviza gyenge teljesítményének magyarázata nem egyértelmű. Az OTP elemzői szerint a legvalószínűbb, hogy a német parlament döntése taszíthatta lejtőre a forintot, miután felszólította a német kormányt, hogy szavazza meg a magyar EU-s források felfüggesztését az Európai Tanácsban, ha Magyarország nem teljesíti egyértelműen a vállalásait.

Kockázatban azért nincs hiány a magyar kötvénypiacon. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a napokban úgy nyilatkozott, hogy 25 százalék közelében tetőzhet a hazai infláció.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.