Nyolcvan dollár alatti hordónkénti árfolyamon kereskednek hétfő délután az amerikai típusú (WTI) nyersolajjal. Két hete még 94 dolláron jártak a jegyzések, 80 dollár alatt pedig utoljára szeptemberben. Késő délután a dollár erősödése rátett a folyamatokra, közel 5 százalékos mínuszba kerültek a jegyzésárak.
A The Wall Street Journal szerint a hétfői árcsökkenés kiváltó oka, hogy megrekedt a kínai „nyitás”: ahol május óta először követelt halálos áldozatokat a koronavírus-járvány, a világ második legnagyobb gazdaságának óvatos nyitása így elhúzódik – írta meg a VG is. Ha Pekingben zárójelbe kell tenni a járványügyi ellenőrzések enyhítését, az azzal fenyeget, hogy az olaj- és a kőolajtermékek, például a gázolaj iránti kereslet is megakadhat.
Szintén az olajárcsökkenés mellet szól, hogy továbbra is kamatemelések várhatók a Federal Reserve-től – ami recesszióba taszíthatja az Egyesült Államokat –, annak ellenére, hogy az inflációs nyomás már kezd enyhülni, miután nyáron 40 éves csúcsot döntött a fogyasztói árindex emelkedése. A WTI árfolyama már alacsonyabb mint Ukrajna lerohanása előtt.
Ezzel szemben a magasabb olajárak mellett szólhat, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete legutóbb a termelés visszafogásáról döntött, és a hírek szerint Washington befejezi a stratégiai olajkészletek felszabadítását.
Az OPEC+ képviselői, akik nemrég csökkentették az olajkeresletre vonatkozó előrejelzésüket , a tervek szerint december 4-én találkoznak, és dönthetnek a közös kibocsátás újabb visszavágásáról. A következő napon lép életbe az embargó, az Európai Unió betiltja az orosz nyersolaj behozatalának nagy részét (kivételt a vezetékes szállítás élvez), ami egyes elemzők szerint Oroszország termelését fogja csökkenteni. Mark Haefele, a UBS Global Wealth Management befektetési igazgatója egy jegyzetében úgy vélte, az orosz kínálat csökkenése hozzájárulhat ahhoz, hogy a Brent nyersolaj 2023-ban elérje a hordónkénti 110 dolláros szintet.
Az elmúlt hetek olajpiaci eseményei itthon is megmutatkoznak, a Holtankoljak.hu szerint szerdától a benzin nagykereskedelmi ára bruttó 20 forinttal csökken, míg a gázolajért 19 forinttal fizethetnek majd kevesebbet a kutak a Molnak. A piaci átlagár 647 forint lesz literenként a 95-ös benzin és 713 forint a dízel esetében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.