– A faktoring a rövid lejáratú vállalatfinanszírozás egyik fontos eleme, amely rugalmas, biztosítja a likviditás egyensúlyban tartását, mind a bank, mind pedig az ügyfél oldaláról praktikus megoldás, kockázati szempontból is előnyös, és még magasabb költségszinten is megvan a létjogosultsága. Valójában egy speciális forgóeszköz-finanszírozás, amely az utóbbi időben egyre népszerűbb szolgáltatást takar – helyezte el a faktorálás szerepét egy nagybank tevékenységi körében Bertalan Sándor.
A faktoring fontos szerepet kap a három hitelintézet – a Budapest Bank, az MKB Bank és a Takarékbank – összeolvadásával 2023. május 1-jétől létrejövő MBH Bank szolgáltatási palettáján is. Az első kettő idén március 31. óta egységesen MKB Bank név alatt működik, jövő májusban pedig a Takarékbank csatlakozik az MKB-hoz, és így jogilag, szervezetileg is megvalósul a fúzió.
A faktoring a fúziós folyamat megkezdése előtt, a három bankban külön-külön is meghatározó volt. A Takarékbankban a Takarék Faktorház Zrt. bevonásával, míg a másik két bank esetében a szervezetekbe integrálva jelent meg a terület. Mára elmondható, hogy lezajlott a tevékenység egységesítése, és közös vezetés alatt működik, a végleges harmonizációra 2023 első negyedévét követően kerül sor.
Úgy tűnik, a faktoringot egyre inkább kedvelik a cégek és a bankok is. A piac egy év alatt dinamikusan fejlődött: a szeptember végi adatok szerint 30 százalékkal nőtt a forgalom az elmúlt esztendő azonos időszakához viszonyítva
– adott számszerű betekintést a piac alakulásába a Magyar Bankholding faktoringvezetője.
Garamvölgyi Balázs szerint a piacot alapvetően két fő, ellentétes irányú hatás mozgatja: szükség van a gyors és rugalmas likviditásra, lehetőleg minél rövidebb idő alatt; viszont a finanszírozási megoldások drágák, a magas kamatszint nehezíti a sikeresen kivitelezhető variációkat. Kérdésünkre hangsúlyozta: egyelőre zömében a régi ügyfelek veszik igénybe a faktoringszolgáltatásaikat, de folyamatosan vannak új érdeklődők is. A faktoringpiacon a forgalom növekedésének egyik fő mozgatórugója az infláció; bár ugyanazon mennyiség szerepel a számlán, de az ár már magasabb, így nagyobb összegek kerülnek faktorálásra.
Bertalan Sándor kiemelte: tény, hogy a magas kamatszintek megfontolás tárgyává tehetik a sikeresen kivitelezhető faktoringügyleteket, azonban még így is keresett ez a típusú szolgáltatás. Többek között azért is, mert egy élő faktoring-keretszerződésen belül a finanszírozandó számlákra történő folyósítás 24 órán belül megvalósul – ez pedig a likviditás iránti igény tekintetében nagy fegyverténynek minősül.
Összességében tehát bővül a faktoringpiac – tartja mindkét vezető –, azonban ágazatonként eltérő mértékben. Bizalomkeltő, hogy a teljes magyar piacon az átlagos számlateljesítési idő az elmúlt két évben csupán két napot romlott. Eközben nem alakultak ki lánctartozások, a piaci fegyelem nem romlik, a fizetések megmaradtak – azt azonban nem tudni, mindez hogyan alakul a jövőben. Tipikus példa a termelői ágazatok mellett a szolgáltatási szektor, ahol nem csökkent a faktorálási igény – fűzték hozzá.
Vannak jellemzően határidőre és jól fizető vevők, ennek klasszikus példái a nagyobb élelmiszerláncok.
Ezekkel a bankok bátrabb kockázati limiteket állítanak fel – utalt rá a terület vezetője. A faktoring akkor is nagyon jó megoldás, ha sejthető, hogy hosszabb távon biztosan fizet majd a vevő – tipikusan ilyenek például a kórházak –, viszont a beszállítók nem tudnak olyan sokáig várni a szolgáltatásuk pénzügyi rendezésére. Ebben az esetben hosszabb lesz a fizetési határidő, illetve számíthatunk rá, hogy a jövőben többször előfordulhat késedelem.
Ugyanakkor komoly konkurenciát jelenthetnek a faktoringügyletek számára a kedvező kamatozású, támogatott Széchenyi-termékek
– hívta fel a figyelmet Bertalan Sándor, aki úgy ítéli meg, hogy ezen kormányzatilag támogatott konstrukciók mellett is növekszik majd a faktoring szerepe a hazai pénzügyi szolgáltatásokban. Rámutatott arra is: van, aki csak azért veszi igénybe a faktoringszolgáltatást, hogy szisztematikusan kezelje a számlaáramlást. Ha a vevőtől a bank kéri a pénzt, az pszichológiai szempontból más, mint ha a szállító tenné ugyanezt. Arról már nem is beszélve, hogy a követelések nyilvántartása is könnyebb a faktoring során: a finanszírozott állományhoz kapcsolódó számlák tételes kezelése a faktoringcég által pontosabb képet ad a követelésállományról, mint egy hitel esetében.
Fontos megemlíteni, hogy ez a típusú finanszírozási megoldás olyan vállalkozásoknak is finanszírozási lehetőséget nyújthat, amelyek éppen nehezebben juthatnak forráshoz.
Ennek oka, hogy a faktoring esetében a finanszírozó bank elsősorban a vevő „kockázatát futja”, azaz a vevő fizetési képességét vizsgálja. Így egy kockázatosabb vállalkozás is pénzt kaphat, ha vevője jó bonitással rendelkezik, és megbízhatóan fizet. További előny, hogy a finanszírozó jellemzően nem kér további fedezetet a vállalkozástól, hanem a vevővel szembeni követelés biztosítja a megtérülést elsődlegesen. Ezzel könnyíti az igénylő cég helyzetét, mert nem szükséges neki például további ingatlanfedezetet bevonnia.
A kockázatok minimalizálása érdekében Garamvölgyi Balázs külön kitért a hitelbiztosítók szerepére is. Ezen intézmények szerepe különösen akkor kerül előtérbe, ha a vevőnél is éreznek bizonyos fokú kockázatot. Ezek az intézmények 80, de akár 90 százalékban is készfizető kezességet vállalnak az általuk biztosított követelésekre, ilyenkor pedig bank a hitelbiztosítótól kapja meg a pénzt, ha az előírt feltételeknek megfelelnek.
– Éppen az évnek ebben az időszakában szoktuk személyesen is felkeresni az ügyfeleinket, összegezni az éves együttműködésünk eredményét, és átbeszélni a jövőbeli terveket. Gyakran szép számú és tetemes összegű vevőkövetelést találunk a mérlegeikben. A tárgyalások során felhívjuk a figyelmet arra, hogy fontolják meg, mennyi követelésállományt lenne célszerű értékesíteniük. Ezzel ugyanis mérlegrendezést hajthatnak végre, ezáltal javulnak bizonyos mutatóik, így a partnercégekben is kedvezőbb benyomást tudnak kelteni – szemléltette ezt a bevált módszert Garamvölgyi Balázs. Majd hozzáteszi: a régi, tapasztalt ügyfelek meggyőzhetőbbek, tudják jól, hogy a varázsszó: a mérlegtisztítás.
A Bankholding jövőre további növekedést vár a hazai faktoringpiacon a forgalom tekintetében, ám az ügyfelek számában mérsékeltebb bővülésre számít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.