BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elképesztő összegeket kerestek a Tesla bukására játszó befektetők

A Musk-féle elektromos járműgyártó céget shortoló spekulánsok összesen 15 milliárd dollár nyerőben vannak az idén.

A Tesla tündöklése és bukása befektetők millióit tehette gazdaggá az elmúlt években, és teheti ezt most is, csak a másik irányból szemlélve a piacot.

Fotó: Frederic J. Brown

Eddig ugyanis azok nyertek nagyot, akik a Tesla árfolyamának emelkedésére fogadtak, most viszont a shortolókon van a sor. Ők az árfolyam csökkenésére játszanak: kölcsönvesznek egy adott mennyiségű részvényt, amit aztán eladnak és reménykednek abban, hogy később alacsonyabb áron tudják visszavenni a drágábban eladott papírokat, ezzel keresve a két ár közti különbségen. A short-ügylet lezárása a kölcsönvett papírok visszaszolgáltatásával zárul a kölcsönadó fél számára.

A Tesla részvényeinek árfolyama egészen elképesztő utat tett meg az elmúlt pár évben. 

2020 elején 30 dollár körül mentek a papírok, a 2021 novemberi csúcson 409 dollárba került egy részvény, most pedig egy ideje meredek zuhanásban van a cég kurzusa, 132 dollárt kell fizetni egy papírért.

A legjobb napjain a cég piaci kapitalizációja 1200 milliárd dollár volt, amivel az Egyesült Államok egyik legértékesebb cégévé is vált egy időre. Ezek a napok azonban már elmúltak, sokak hatalmas bánatára, de kevesek annál nagyobb örömére: a részvényt shortolók végre megkapták, amire vágytak.

A cég bukására játszók ha eleinte sokan is voltak, időközben rengetegen elhullottak: kénytelenek voltak zárni hatalmas veszteséget összehozó shortjaikat, amivel akaratlanul is csak még feljebb tolták az árakat. A cégen idén először lehet igazán shortból pénzt keresni: 2018 és 2021 között minden egyes évben rajtavesztettek pesszimizmusukon a befektetők.

2020-ban 40 milliárd dollárt vesztettek a Tesla vesztére fogadók, a cég az évben méghétszerezte részvényei árát.

Idén azonban minden máshogy alakult, a károgók és pesszimisták örülhettek: a shortolók kollektíven idén több mint 15 milliárd dollárt nyertek a cég kurzusának mélyrepülésén, megtörve ezzel a sokéves trendet.

A Tesla árfolyama
Kétéves mélyponton az árfolyam, nem látni a végét sem

A Tesla az eddigi remek évei ellenére az egyik legtöbbet shortolt cég a világon, 2021-ben volt olyan nap, amikor 51 milliárd dollár értékű részvénye volt shortra eladva, idén decemberben ez 13 milliárdnyi összérték alá csökkent. A hatalmas összegek ugyanakkor nem jelentik, hogy arányaiban ennyi „tőke” játszana az árfolyam bukására, hiszen a short-ügyletek sokszor nagy tőkeáttéttel zajlanak, így egy-egy befektető sokkal nagyobb short-pozíciót is tud nyitni, mint amekkora egyébként a rendelkezésre álló tőkéje. 

A hatalmas short-arány miatt Musk már többször is felemelte szavát, egyenesen követelve a shortolás, mint kereskedési forma betiltását.

Szerinte aki shortol, az értéket pusztít. Ennek kapcsán egyszer nyíltan betámadta a Microsoft-vezér Bill Gatest, aki szerinte 500 millió dollárnyi Tesla papírt shortolt éppen akkor – vádjai azonban süket fülekre találtak. 

A Tesla érdekes módon nemcsak az egyik legtöbbet shortolt, de a legtöbbet vett részvény is az amerikai piacon. A lakossági kisbefektetők ugyanis imádják a céget, idén 15,2 milliárd dollár értékben vették a cég papírjait. Musk meg közben eladott 40 milliárdnyit.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.