Warren Buffett 1999-ben egy konferencián mondta el talán legismertebb beszédét, amelyben óva intette a befektetőket a túlzott önbizalom csapdájától.
Az üzletember figyelmeztette kortársait, hogy túl magasak a várakozásaik a saját cégeik tőzsdei teljesítményét illetően. Buffett akkor rámutatott, hogy az amerikai történelem megélt már olyan időszakokat, amikor a gazdaság akár meg is négyszerezte teljesítményét, ugyanakkor ebből a hatalmas növekedésből a tőzsde mit sem látott. Mégpedig azért, mert az ott jegyzett cégek részvényei már a kiinduláskor is túlárazottak voltak.
Buffett elismerte, hogy akkoriban az amerikai piac teljesítménye szinte minden várakozást felülmúlt, de szerinte ennek éppen hogy óvatosságra kellett volna intenie a befektetőket, nem pedig ösztönöznie a költekezést.
Akkor Buffettnek igaza lett. A kijelentését követően nem sokkal kipukkadt a dotcombuborék, és 75 százalékos zuhanásba küldte az amerikai tőzsdéket. Az esés során az Apple és az Amazon elvesztette értékének közel 80 százalékát, de a Microsoft sem úszta meg olcsón.
Bill Gates cége 34 százalékot bukott, amit csak 14 év elteltével tudott visszahozni. Az Intel még ennél is rosszabbul járt: 17 év alatt is csupán 24 százalékot tudott visszanyerni, ami messze elmaradt az S&P 500 58 százalékos erősödésétől.
Két évvel ezelőtt Buffett üzlettársa, Charlie Munger adott közre hasonló figyelmeztetést. Az üzletember szerint a befektetők már majdhogynem a tűzzel játszottak a féktelen befektetési kedvük miatt 2020-ban, és az ő félelmei is valósággá váltak, ugyanis
még abban az évben történelmi zuhanásnak indultak az amerikai piacok, az S&P 500 22 százalékot esett rövid időn belül, véget vetve egy 14 évig tartó bikapiacnak.
A mélyrepülés során a Tesla, az Amazon, a Meta és az Apple együttesen dollár ezermilliárdokat vesztettek értékükből, és a befektetési kedv csökkenése nemcsak a börzén lévő cégeket érintette, hanem a startupok finanszírozása is 23 százalékot esett, ami egy teljes piaci szemléletváltás megindulását jelezte előre.
A befektetők ugyanis már nem attól félnek, hogy kimaradnak egy nagy sztoriból, hanem sokkal inkább azt a bukást próbálják meg elkerülni, amely a csaknem egy éve tartó medvepiacból következhet.
Pont a piac és a befektetők ilyen viselkedése helyezi ismét előtérbe Buffett örök érvényű szavait: akkor légy kapzsi, amikor mindenki fél. Aki ugyanis a legutóbbi esés után bátor volt, sokat kereshetett: a tech cégek részvényei pár év alatt akár 2000 százalékos emelkedést is tudtak produkálni.
Napjainkban egy páratlan lehetőség is elérhető a befektetők számára: korán invesztálni a startupokba a közösségi finanszírozás révén.
A StartEngine és az Indiegogo platformokon keresztül közel 2 millió befektetőt tudnak elérni az induló cégek, ami páratlan lehetőség az érintett fél számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.