Több mint 1 százalékkal csökkent a Brent olajfajta jegyzése hétfő reggel, miután pénteken több mint 2 százalékkal drágult Oroszországnak arra a bejelentésére, hogy márciusban visszafogja az olajtermelését.
Hétfőn fél hétkor az északi-tengeri Brent olajfajta ára hordónként 1,05 százalék (91 cent) csökkenéssel, 85,48 dolláron állt.
Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes pénteken azt mondta újságíróknak, hogy országa márciusban napi 500 ezer hordóval kívánja csökkenteni az olajkitermelést. Az illetékes kijelentette, hogy jelenleg minden kitermelt kőolajat sikerül eladni, de, mint mondta, Moszkva a korábbi ígéretéhez híven nem ad el kőolajat mostantól azoknak az országoknak, amelyek közvetlenül vagy közvetve ragaszkodnak a február elejétől bevezetett árplafonhoz.
Emiatt csökkenteni kell a termelést márciustól
– nyilatkozta pénteken Alekszandr Novak, aki egyben hangsúlyozta, hogy Oroszország a továbbiakban a piaci helyzet alakulása alapján dönt a termelésről.
Oroszország olajtermelése alig változott az elmúlt hónapokban, napi 9,8-9,9 millió hordó volt. A miniszterelnök-helyettes szerint februárban is ez a szint várható.
A G7-országok, Ausztrália és az EU árplafont vezetett be december 5-től az Oroszországból származó kőolajjal, illetve az EU február 5-től az olajtermékekkel szemben. A kőolaj esetében a limitár hordónként 60 dollár, a benzin és a gázolaj esetében hordónként 100 dollár, a fűtőolajnál pedig hordónként 45 dollár.
Rebecca Babin, a CIBC Private Wealth US vezető kereskedője szerint az elemzők többsége már beárazta annak lehetőségét, hogy az idén napi 700-900 ezer hordóval csökken az orosz olajtermelés. Úgy vélte továbbá, hogy a legfontosabb tényező, amely kimozdíthatja az árakat a jelenlegi szintekről, a kínai kereslet alakulása lesz.
A Brent ára a múlt héten 8,1 százalékkal emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.