A CIG Pannónia biztosítási díjbevételei 2022-ben 9,6 milliárd forinttal, azaz 42 százalékkal, 32,3 milliárdra nőttek az előző évhez mérten.
Az életbiztosító konszolidált nettó eredménye ugyanakkor 1675 millió forintról, 1211 millióra csökkent egy év alatt.
Ez a 28 százalékos visszaesés a menedzsment szerint elsősorban egyszeri tételekből ered, az extraprofitadó például 599 millió forintos terhet jelentett, anélkül 1810 millióra nőtt volna a csoportszintű profit.
A cégvezetésnek azonban nem csupán az extraprofitadóval kellett megbirkóznia,
az összes adótétel éves növekedése 940 millió forintot tett ki,
ami a 476 milliós, adótételek nélküli éves eredménynövekedés duplája volt.
Ezenfelül míg 2021-ben a vállalat 335 millió forint céltartalékot szabadított fel, tavaly erre már nem volt lehetősége, sőt, az új projektjeire tekintettel kénytelen volt ismét céltartalékot képezni, ami tovább rontotta nyereségét.
A biztosítási díjbevételek növekedésében a cég mindegyik portfóliója részt vett. A unit-linked, az iparivagyon-, a flottacasco-, valamint a Magyar Bankholdinggal kötött stratégiai megállapodásnak köszönhetően a csoportos életbiztosítási termékek díjbevétel-bővülése is éves szinten több mint egymilliárd forint volt.
Rendkívül biztató a bevételek növekedési dinamikája is, hiszen minden egyes negyedév biztosítási díjbevétele magasabb volt az egy évvel azelőtti bázisnál.
A negyedik negyedév díjbevétele csaknem tízmilliárd forint volt, azaz az éves bevétel közel harmada.
A nem élet ágazat iparivagyon- és flottacascotermékei a múlt negyedévhez hasonlóan igen jelentősen, 2, illetve 2,7 milliárd forinttal bővültek éves összevetésben.
A csoportos élet termékek új szerzését majdnem megduplázta a cég egy év alatt, míg az egyéb, nem élet termékek új szerzései közel háromszorosukra növekedtek.
A pénzpiacon tapasztalható drasztikus hozamemelkedés, valamint az infláció növekedése 2022 utolsó negyedévében a unit-linked termékek versenyelőnyét eltüntette, így azok értékesítése kisebb mértékben csökkent éves összehasonlításban.
A CIG értékesítési csatornái közül kiemelkedett a független értékesítők hálózatának teljesítménye.
A növekvő infláció miatti hozamnövekedés kedvezőtlen hatást gyakorolt a vállalat értékpapírjainak értékelésére. A nem realizált árfolyamveszteség nem csökkenti az adózott eredményt, ám a saját tőke értékét igen.
A konszolidált, nem realizált árfolyamveszteség a negyedév végére elérte a 3,8 milliárd forintot.
Ez azonban csak két esetben érintheti az adózott eredményt, ha az értékpapírokat értékesítik vagy a magyar államadós-osztályzatot rontják a nemzetközi hitelminősítők.
A biztosító tőkemegfelelési mutatója 206 százalék.
A CIG Pannónia majdnem 800 millió forint állami támogatást nyert elA társaság az első kilenc hónapban 828 millió forintra növelte az adózott eredményét. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.