Megszólalt az amerikai bankválságról a világ legnagyobb eszközkezelőjének vezetője, Larry Fink BlackRock-vezérigazgató semmi jóra nem számít a kibontakozó krízis kapcsán, a kockázatok szaporodására annál inkább.
A 2022 végén 8,6 ezermilliárd dollárnyi vagyon útját egyengető befektetési szolgáltató vezetője a befektetőknek címzett éves levelében arra figyelmeztetett, hogy az amerikai pénzügyi szektor a Silicon Valley Bank (SVB) összeomlását követően továbbra is veszélyben van, és ha ez önmagában nem lenne elég baljós üzenet, szerinte az infláció is tovább emelkedhet, a jegybanki kamatlábakkal egyetemben.
A borús kilátások és a jelenlegi, magas inflációval és közel 500 bázispontos Fed-kamatemeléssel jellemezhető helyzet „a könnyű pénz ára” Fink olvasatában. A regionális bankválság után likviditási zavarok léphetnek fel a pénzügyi szektorban, leginkább azért, mert a korábbi alacsony kamatok arra késztettek egyes befektetőket, hogy növeljék kitettségüket olyan magasabb hozamú eszközökben, amelyeket nem könnyű eladni.
A kötvénypiacok tavaly 15 százalékot zuhantak, de még mindig csendesnek, túlságosan is csendesnek tűntek, ahogy a régi westernfilmekben mondják
– írta Fink. Szerinte „még valami másnak is kellett történnie, mivel az 1980-as évek óta a leggyorsabb ütemű kamatemelések repedéseket tártak fel a pénzügyi rendszerben”.
A gyors szabályozói fellépés ugyan segített megakadályozni egy szélesebb körű válságot, a BlackRock alapító-vezérigazgatója ezzel együtt úgy látja, a korábbinál megosztottabb világ az ellátási láncok újabb szakadásához vezethet,
az infláció pedig valószínűleg tartósan magas, 3,5-4 százalék körüli lesz a következő években.
Fink szerint még nem világos, hogy a magas kamatok által előidézett bankválságnak lesznek-e további áldozatai, az ugyanakkor elkerülhetetlennek tűnik, hogy egyes bankok visszafogják a hitelkihelyezésüket saját mérlegük megerősítése érdekében.
Fink arról nem beszélt, hogy a társaság saját kitettsége mekkora a regionális bankokban. A Reuters a Morningstar adatai alapján korábban arról írt, hogy a BlackRock által kezelt befektetési alapok vannak leginkább kitéve az SVB és a Signature Bank összeomlásának. Az eszközkezelő korábban azt közölte, hogy diverzifikált termékei csak korlátozott kitettséggel rendelkeznek az SVB-ben.
Az egekbe szökő kamatok a kormányzati kiadásokat is limitálhatják, ezért – Fink szerint – az állami és a piaci szereplőknek együtt kell működniük a jelenlegi válság kezelésében. Észak-Amerika ezzel együtt a mostani globális feszültségek egyik legnagyobb haszonélvezője lehet nagy és sokszínű munkaereje, természeti erőforrásai és technológiai befektetései révén – villantott fel némi reménysugarat Fink.
A pénzügyi szektoron végigsöprő pánikszerű eladásokkal szemben a BlackRock egyelőre viszonylag ütésállónak bizonyult, de március eleje óta így is 8,5 százalékot esett a kurzus, amely még február elején került leszálló ágra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.