Az amerikai regionális bankokon végigfutó, sőt, a Credit Suisse révén az európai pénzügyi szektorra is átterjedő csődök kiváltotta piaci hullámok dacára márciusban is kitartottak kedvelt befektetéseik, a tőzsdén kereskedett alapok (ETF) mellett az európai befektetők.
Sőt, az ismét megugró piaci volatilitást vásárlásokra használták az invesztorok, akik az átlagos havi volumen mintegy kétszeresét, 12,9 milliárd eurót helyeztek el különböző ETF-termékekben. A piaci hozamok is kedvezően alakultak, további mintegy hatmilliárd euróval gazdagítva a megtakarítókat.
A kontinensen bejegyzett ETF-ek összvagyona így másfél százalékkal, 1336 milliárd euróra hízott az előző hónapban a Refinitiv Lipper adatai szerint.
A friss tőke java, 6,8 milliárd euró a részvényeszközökbe érkezett, kötvény ETF-ekből pedig 3,9 milliárdott vettek. Mind közül a legnépszerűbbnek az amerikai részvénykitettséget adó termékek bizonyultak 2,5 milliárd eurós értékesítéssel, de a feltörekvő piaci alapok is jelentős, 1,3 milliárdos értékesítéssel zárták az időszakot. A kötvény ETF-ek közül a rövid lejáratú eurós állampapírokba fektetőek vitték a prímet, ugyancsak 1,3 milliárd euró tőkebeáramlással.
A kisebb kategóriák közül az árupiaci alapok 300 milliós eurót szívtak fel, a pénzpiaci termékekbe pedig az eszköztípus méretéhez képest kifejezetten jelentős, 2,1 milliárdos összeget helyeztek el. Ez utóbbi jelzi, hogy a befektetők egy része a biztonságot helyezte előtérbe a szaporodó gazdasági kockázatok mellett. A vegyes alapok szerény, 100 millió eurós nettó értékesítéssel zárták az időszakot, az egyéb és alternatív ETF-ek nem regisztráltak érdemi pénzmozgást.
A jelentős bevásárlásnak köszönhetően a legjobb hónapjuk a pénzpiaci ETF-eknek volt, amelyek kezelt állománya 17 százalékkal ugrott meg.
Az árupiaci termékkategória közel 4,5 százalékkal gyarapodott, míg a vegyes ETF-ek eszközállománya három százalékkal nőtt. A kontinens ETF-vagyonának döntő részét adó részvény- és kötvényeszközök pedig 1,1, illetve 1,8 százalékos bővülést értek el. Egyedül az alternatív terméktípusnál regisztrált kisebb visszaesést az adatszolgáltató.
A befektetési szolgáltatók versenyét ezúttal is a BlackRock alá tartozó iShares nyerte, az összes friss befektetés bő felét, 6,8 milliárd eurót az amerikai szolgáltatónál kötötték le. A második helyen a szintén amerikai Vanguard és a francia Amundi osztozott 1,7-1,7 milliárd eurós tőkebeáramlással. A dobogó harmadik fokára a BNP Paribas ért fel 800 milliós értékesítéssel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.