A forint az év eleje óta már 4,6 százalékkal erősödött az euróval és 5,8 százalékkal a dollárral szemben, a meghatározó feltörekvő piaci devizák közül csak a mexikói és a chilei fizetőeszköz mutatott fel jobb teljesítményt. Emellett kifejezetten erős a magyar deviza teljesítménye a norvég koronához képest (11,4 százalék), valamint a rubellel szemben is 10,7 százalékkal javított, ez a devizapár a magyar tőzsdei kibocsátók közül a Richter Gedeonnak a legfontosabb, számukra a rubel-forint idei mozgása kifejezetten előnytelen.
Aki pedig Törökországba készül, jobban járt, ha várt három hónapot a líravásárlásokkal: most 8,5 százalékkal olcsóbban teheti meg, mint az év elején.
A magyar deviza idei teljesítménye nem meglepő, még azok után sem, hogy tavaly inkább a gyengélkedésről szóltak a hírek: a mélypont, illetve a csúcs 434-nél volt az euró-forint keresztárfolyamban (azóta csaknem 13 százalékkal, azaz 56 forinttal javított a hazai fizetőeszköz).
A hullámvasút semmi ahhoz képest, amit a forinttal műveltek az idénEgészen széles sávban mozgott idén a forint árfolyama, a legerősebb és a leggyengébb szint között 80 forintnyi az eltérés. 430 felett már joggal lehetett pánikolni, az október azonban határozott lépéseket hozott, onnan nagyot mentett a hazai deviza, egészen 400-ig erősödött vissza. |
A forint távolodásához a 400-as lélektani szintről kellett a látványos kamatelőny is, ami a befektetőket és a spekulánsokat is a forint piacára hozza. A Magyar Nemzeti Bank egynapos betéti kamata 18 százalék, míg az alapkamat 13. Ehhez képest a régió meghatározó devizáinak tartásával nagyságrendekkel alacsonyabb hozam realizálható: Prága 7 százalékon tartja az irányadó rátát, Varsó 6,75-on. A magyar fizetőeszköz a térség versenytársait is képes volt megverni:
a forint 2,35 százalékot erősödött a cseh korona és 4,5-et a zlotyval szemben.
Az euró-forint az elmúlt napokban egy viszonylag szűk sávban mozog, a 379–381 közötti kisebb kilengésekkel járó ingadozás jellemző. Az OTP Global Markets elemzői hétfőn azt emelték ki, hogy a javuló globális kockázatvállalási hajlandóság mellett a forintot az MNB márciusi kamatmeghatározó ülését követő, az infláció elleni küzdelem mellett elkötelezett hangvételű közleménye is segítette, amely a 18 százalékos irányadó kamatszint további fenntartását vetítette előre.
A 380-as szint visszatesztelésével egyébként a tengerentúli bankproblémák előtti árfolyamot sikerült ismét elérnie a forintnak.
A magyar deviza szempontjából a legfontosabb a forintkamatszint, amelyben a magas inflációs környezetben aligha várható változás – vélik a KBC elemzői –, ez pedig támaszt nyújthat a forintnak. A további erősödést egy fontos technikai szint gátolhatja, a 100 hetes mozgóátlag már többször megakadályozta, hogy lendületet vegyen a hazai fizetőeszköz. Ha sikerülne az áttörés, megközelíthetné az euró-forint kurzusa a 370-es szintet – a Raiffeisen Bank prognózisa szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.