Amellett, hogy a kitermelő országok döntése emeli az olaj árát, a világ jegybankjainak orra alá is borsot tör. A központi banki szakemberek ugyanis folyamatosan az infláció letöréséért dolgoznak, amit megnehezít az olajkínálat csökkenése. Pláne húsba vágó ez a kérdés, ha a közelmúltban közzétett inflációs adatokat jobban megnézzük. Ugyanis a fő árindexmutatók elsősorban az energiaárak csökkenésének köszönhetően mérséklődtek jelentősen az elmúlt hónapokban. A maginflációban általában még nincs, vagy sokkal kisebb fordulatot láthattunk. Vagyis még csak részben van itt az inflációs fordulat, s ezt törheti meg az OPEC+ intézkedése.
Az első negyedévben napi mintegy 1 millió hordóval túlkínálatos volt az olajpiac. Igaz, ez a túlkínálat a második negyedévre 500-600 ezerre csökkent volna, de az újra feléledő recessziós félelmek (sic!) a bankcsődök miatt az év második felére várt 500 ezer-1 millió hordós hiányt már megkérdőjelezhetik. – Ez a döntés magyarázata. Így az eredeti IEA-előrejelzéshez képest a második negyedévben mintegy 100 ezer hordóra csökken a piaci többlet, míg
a harmadik negyedévben a napi 700 ezer hordó körüli hiány 1,2 millió hordóra növekedhet.
A negyedik negyedévben pedig megközelítheti a 2 millió hordót a korábban becsült mintegy 1 millió hordóval szemben. Legalábbis az alappálya mentén. Márpedig úgy tűnik, hogy a márciusközepi intermezzo nem érintette komolyabban a kilátásokat, vagyis maradt az alappálya, vagy egy ahhoz nagyon közeli forgatókönyv. Így az OPEC+ mostani lépése nagyon furcsa, s egyesek szerint politikai töltetű. Hiszen a lépés a várható, s részben már bekövetkezett olajár-emelkedésen keresztül növeli az inflációt, feljebb nyomja a kamatokat, csökkenti a gazdasági aktivitást, növekedést. Végső soron negatív hatással van az év második felében várt fellendülésre és olajkeresletre is. Ilyen értelemben pedig kontraproduktív, hacsak a kartell nem fogja megemelni a termelést valamikor az év közepén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.