Ötmilliárd forinttal a várakozások feletti árbevételt élt el az első negyedévben a Richter csoport, ezáltal közel 25 százalékkal sikerült leköröznie a bázisidőszaki forgalmi adatot. A majd 210 milliárd forint árbevételből 177,8 milliárdot hozott a gyógyszer-értékesítés.
A 41,6 milliárd forinttal megugró bevételeken belül 19 milliárd forint volt a devizaárfolyam-változások hatása.
Az európai értékesítés 28 százalékkal bővülve már a 114 milliárd forintot közelítette, míg az egyesült államokbeli forgalmazás 45 százalékkal nőtt, 45,8 milliárd forintra. Az utóbbi jelentős részét a Vraylar készítmény értékesítése utáni royalty biztosította (40,6 milliárd forintnak megfelelő dollár érkezett be a társasághoz).
A nőgyógyászati termékek forgalma 41 százalékkal, 63 milliárd forint fölé nőtt, elsősorban az orális fogamzásgátlók árbevételének, illetve az Evra értékesítése után elszámolt royaltynek és a közvetlen termékértékesítésnek köszönhetően. Az árbevétel alakulásához nagymértékben hozzájárult a Drovelis forgalma is.
A bevételnél dinamikusabban, 33 százalékkal emelkedett az első negyedéves bruttó fedezet, a 127 milliárd forintos érték 10 milliárddal magasabb a vártnál. Ezzel rég látott magas szintre – 60,7 százalékra – javult a bruttó fedezeti marzs.
Javult az üzemi eredményhányad is (25,8 százalékra), mivel az EBIT 44 százalékkal, 54 milliárd forint fölé emelkedett. Ez pozitív meglepetés, elemzők ezen a soron 45 milliárd forintra számítottak. A tisztított EBIT pedig 59 milliárd forint lett – az elemzők tartottak a költségek megugrásától, de ez végül nem következett be, a marketingkiadások például csak 13,5 százalékkal tettek ki többet, mint 2022 azonos időszakában.
A gyógyszeripari különadó 3,37 milliárd forint volt az első negyedévben.
A vártnak megfelelően a pénzügy soron veszteséges volt a cégcsoport (17 milliárd forinttal), ezután az adózott eredmény 39,1 milliárd forint lett, ami a várakozások felső értékéhez közelít, és 5,8 százalékkal magasabb a tavalyi értéknél. A pénzügyi tevékenység veszteségének oka az utolsó negyedév kedvezőtlen árfolyammozgásainak folytatódása volt, ami mintegy 13 milliárd forint nem realizált veszteséget eredményezett azzal együtt, hogy a menedzsment fedezeti ügyletek kötésével csökkentette az árfolyamkockázatot.
Az orosz–ukrán konfliktussal kapcsolatban a Richter azt közölte, hogy egyelőre minden engedélyezett terméküket forgalmazni tudták Ukrajnában, annak ellenére, hogy a vonatkozó törvénymódosítás (minden olyan termék forgalmi engedélye visszavonható, ha azok gyártója Oroszországban is előállít gyógyszereket) ezt veszélyezteti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.