A nyári üdülőszezon idején sem kell túlzottan megerőltetniük magukat a befektetőknek a könnyen megszerezhető 5-10 százalékos hozamokért. Még akkor sem, ha esetleg kimaradtak a pesti tőzsde osztalékfizető cégeinek pénzosztásából.
A szomszédos országok tőzsdéin is szép számmal találni a részvényeseket bőkezűen jutalmazó cégeket, a befektetők a következő hetekben is válogathatnak még a méretesebb osztalékfizetésre készülő régiós papírok közül. Bár ezek közül egyik sem vetekszik a Mol jelenleg is közel 12 százalékot kínáló hozamával, vonzerejüket növeli, hogy a legtöbb esetben euróban fizetnek.
A leleményesebb tőzsdézők az adriai nyaralást akár szlovén vagy horvát tőzsdei osztalékból is fedezhetik, déli szomszédainknál ugyanis szép számmal akadnak a nyereségükből gálánsan visszaosztó vállalatok, amelyek éppen a nyári hónapokra időzítették a kifizetéseket.
A bőkezű osztalékért stílszerűen nem is kell messzebbre tekinteni a tengerpartnál, a legnagyobb szlovén kikötőt üzemeltető Luka Koper és a tengeri szállítmányozással foglalkozó, dubrovniki székhelyű Atlantska Plovidba papírjai egyaránt 8,4 százalékos eurós hozammal forognak a ljubljanai, illetve a zágrábi börzén.
A roamingdíjak miatt egy jó ideje már nem kell aggódniuk a déli szomszédba látogatóknak, a távközlési szolgáltató körültekintő kiválasztása ugyanakkor így is kifizetődő lehet a nyaralás során. A Magyar Telekom dél-európai szektortársa, a Telekom Slovenije az összes helyi cégnél nagyvonalúbban bánik befektetőivel, az állami többségi tulajdonban lévő távközlési vállalatba 9 százalékos hozamért lehet beszállni június végéig.
Ha csak az OTP-n múlt volna, a bőkezűbb horvát cégek táborát erősítené az Ericsson Nicola Tesla is. A telekommunikációs vállalat részvényenként hateurós osztalékajánlatot tett le az asztalra, a magyar pénzintézet helyi leánya kisebbségi tulajdonosként erre 12 eurós javaslattal kontrázott rá. A tegnapi közgyűlésen azonban a részvényesek többsége – köztük a pakett 49 százalékát birtokló svéd anyacég – lesöpörte az ellenindítványt.
A szlovén tőzsde blue chip papírjainak vonzerejét a hagyományosan magas osztalék adja. Az eddig felsoroltakon kívül a Richter-rivális Krka és a Mollal a helyi üzemanyagpiacon versengő Petrol részvényeivel is 6 százalék körüli osztalékhozammal kereskednek, de a biztosítási ágazatot képviselő Triglav és a Sava Re is hasonlóan magas hozammal csábítja a befektetőket.
A horvát és szlovén osztalékpapírok mellett szól még az is, hogy a részvényesek mindkét piacon hosszú távú, rendszeres jövedelmet biztosító befektetésként tekintenek ezekre a papírokra, ezért jellemzően megtartják pozícióikat az osztalékvágást követően is, ami így jellemzően kisebb árfolyam-ingadozásokkal jár.
A befektetők értékelik az osztalékból származó rendszeres jövedelmet, és előnyben részesítik a részvény tartásának potenciális hosszú távú előnyeit
– a mutatott rá elemzésében Domagoj Grcevic, a zágrábi InterCapital brókerház elemzője.
Aki a kemény devizán túlra merészkedne, érdemes szétnéznie a román börzén is. A legnagyobb helyi földgáztermelő, a Romgaz részvényei például még most is bőven 8 százalék feletti osztalékhozamért vásárolhatók meg július végi kifizetés mellett. Egy másik gázipari vállalat, a szállítási infrastruktúráért felelős Transgaz ennek felét, 4,1 százalékot kínál.
Most beszállva még 5 százalék feletti hozamra koccinthatnak a régió nagyobb bor- és brandytermelői közé tartozó Purcari részvényesei is, igaz, a kifizetésre itt egészen augusztus közepéig kell várni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.