Nem csak a tengerentúli irodapiacon ketyeg a hitelbomba, London üzleti arculata is átformálódik. A belváros egyik leglátványosabb negyede a Canary Wharf. Most a HSBC jelentette be, hogy kiköltözik 45 emeletes, a bank nevét viselő toronyépületéből, és 8 ezer dolgozót telepít át a Szent Pál-székesegyház mellé egy felújított irodakomplexumba a londoni Cityben.
A bankház látványos lépése csupán tünete egy szélesebb ingatlanpiaci válságnak, amely a márciusi amerikai bankpánik óta immár globális méretekben terjed. A tengerentúlon az a gond, hogy az amerikai belvárosok irodatornyaiban még mindig csak feleannyian dolgoznak, mint a járvány előtt. Ráadásul a jelenlegi kamatszinten az értékpapírosított kereskedelmi jelzáloghitelek 83 százaléka refinanszírozhatatlan. Mert magas a csak kamatozó kölcsönök aránya, ahol a tőkerészt újabb hitelből vagy az ingatlan eladásából a futamidő végén fizetik. Míg például Stockholmban a rövid lejáratú és változó kamatozású kötvények magas aránya okoz fejtörést a szektornak.
Az otthoni munkavégzés világszerte csökkentette a vállalatok irodaigényét
– hangsúlyozta Tony Travers, a London School of Economics londoni kutatásának vezetője. Hozzátéve: Londonban most a City és a Canary Wharf verseng az irodapiacon.
A világ legnagyobb munkaadóinak fele tervezi az irodaterületek csökkentését a következő három évben, ennek mértéke jellemzően 10-20 százalék
– derült ki a Knight Frank ingatlanügynökség múlt havi felméréséből.
A dráguló finanszírozás és a home office mellett az irodapiac harmadik nagy kockázata a zöldülés.
A londoni ingatlanpiacon több száz épület nem felel meg az ország új környezetvédelmi előírásainak. Ehhez jön egy helyi probléma, hogy a brexit miatt London elveszítette a korábbi pénzügyi vonzerejét.
A HSBC a londoni Citybe, az úgynevezett Szent Pál Panoráma fejlesztés irodakomplexumába költözik, ahol 556 ezer négyzetlábnyi (51 650 négyzetméter) területet foglal el. Eddig a HSBC toronyban 1,1 millió négyzetláb volt az irodaterülete.
A HSBC lépése azért is fájó a Canary Wharf negyednek, mert
a svájci Credit Suisse hosszú távú jelenléte is kérdéses.
A pénzügyi szektor zsugorodásával a Canary túlélésének záloga egy élettudományi kampusz kiépítése lehet, amihez lakások, éttermek is kapcsolódnak. Az is kérdéses, hogy mi lesz egy új fejlesztéssel, az YY épülettel, amely a Bloomberg szerint egyelőre bérlő nélkül marad.
Ahogy Andrew Mawson, az Advanced tanácsadó cég alapítója fogalmazott:
a dzsinn eltűnt a palackból, az alkalmazottak a vártnál lassabban szivárognak vissza az irodákba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.