Kivárás mutatkozik a forint piacán, a kereskedők, ahogy a fél világ, a 14.30-kor érkező amerikai inflációs adatra várnak. Szerda délelőtt egy euróért 378 forintot kértek a bankközi devizapiacon. A magyar deviza szempontjából kedvező, hogy folytatódik a dollár gyengülése az euróval és a főbb devizákkal szemben. Ezt a Fed döntéshozóinak kommunikációja váltotta ki, akik a kamatemelési ciklus közelgő lezárására tettek utalásokat, ez erősíti a globális kockázatvállalást.
A forinttal kapcsolatban pedig egyre többen úgy vélik, túlzó volt a múlt heti nagy gyengülés. Az is forinterősítő, amiről Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke beszélt kedden az InfoRádióban, ahol megerősítette, nem tervez változtatni a jegybank a kitűzött inflációs célon.
Mint ahogy a Fed inflációs célsávja sem változik. Délután teszik közzé a júniusi inflációs adatokat, a várakozások szerint éves szinten már csak 3,1 százalékos volt a fogyasztói árak emelkedése, ami az azt megelőző hónap 4 százalékához képest jelentős visszaesést mutatna. A Bloomberg-konszenzus a Fed által fontosabbnak tartott maginflációra kerek 5 százalék, ha ennél alacsonyabb adat érkezik, az jótékony hatással lehet a feltörekvő piaci devizákra, így a forintra, valamint újabb löketet adhat a részvénypiacoknak, a kötvénypiaci hozamok pedig lefelé korrigálhatnak.
Az adat érdemben befolyásolja a további kamatemelésekkel kapcsolatos piaci várakozásokat. Jelenleg a júliusi 25 bázispontos emelést szinte biztosra veszi a piac, az azt követő kamatdöntésekkel kapcsolatban azonban már megoszlanak a vélemények
– vélik az OTP Global Markets elemzői.
Egyébként Virág Barnabás üzent a devizapiacnak is, mint mondta:
A forint árfolyamában a legfontosabb tényező a magyar gazdaság kockázati megítélése; új szemlélettel kell az árfolyamra tekinteni, le kell számolni azzal a gondolattal, hogy a gyengébb árfolyam az exportnak kedvez, mert ahol tartós növekedés volt a régióban, ott stabil árfolyam volt, ezért a stabilitásra helyezik a hangsúlyt.
A Commerzbank előrejelzése szerint a forint az év végére tovább erősödhet, mert az infláció várhatóan gyorsabban mérséklődik, mint amilyen ütemben az MNB kamatot fog csökkenteni, így a reálkamat kevésbé lesz negatív, ezért 365 forintos euróárfolyamot prognosztizálnak 2023 végére. Jelezték ugyanakkor, továbbra is bizonytalan a helyzet az uniós forrásokról folytatott viták miatt.
A technikai kép is a forintnak kedvez – jelezték a Raiffeisen Bank elemzői –, ennek megfelelően szépen híznak a forinterősödésre játszó pozíciók. Jó hír, hogy a folyamatosan lefelé tartó, jelenleg 389,4 körül húzódó 200 napos mozgóátlag működik, rendre megakasztja az esetleges forintgyengülést. Legalább ilyen fontos, hogy az euró-dollár keresztárfolyam ötödik kereskedési napja emelkedik, közel van a tavasszal beállított éves csúcs, vagyis az 1,11 dolláros euróárfolyam.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.