BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismét akcióban a Hindenburg, most Kazahsztánban csapott le a tőkepiacok keselyűje

A shortos csoport az idén Gautam Adani és Carl Icahn szennyesét is kiteregette már.

Újabb célpontot talált magának a legismertebb shortos csoport, a Hindenburg Research: India és Amerika után most Kazahsztán felé vette az irányt, és az amerikai tőzsdén jegyzett, de kazah székhelyű Freedom Holding feddhetetlenségét vette össztűz alá.

Hindenburg Research And Adani Photo Illustrations
Hindenburg Research website displayed on a laptop screen and Adani logo displayed on a phone screen are seen in this illustration photo taken in Krakow, Poland on February 2, 2023. (Photo by Jakub Porzycki/NurPhoto) (Photo by Jakub Porzycki / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Fotó: Jakub Porzycki / AFP

Állításuk szerint a többek közt részvénykereskedelmi és befektetési bankolási szolgáltatásokat is nyújtó vállalat meghamisíthatta bevételi adatait, és olyan személyeknek segíthetett a pénzük kezelésében, akik az Oroszország elleni szankciók hatálya alá estek.

A sebezhető vállalatok gyenge pontjainak felkutatásával, azok részvényeire hatalmas short pozíciók felvételével, majd az érintett cégek szennyesének kiteregetésével tetemes nyereség zsebre tételén alapuló üzleti modellel dolgozó Hindenburg elemzői szerint a Freedom ezenfelül saját részvényeivel, illetve saját befektetéseivel kapcsolatosan is piaci manipulációt hajthatott végre korábban.

A shortos befektetői csoport bejelentésére a Freedom Holding részvényárfolyama 9 százalékot zuhant a kereskedést megelőző időszakban.

A Freedom Holding árfolyama 2023-tól
Hatalmasat esett a kurzus a bejelentés hatására

A Hindenburg elemzése szerint a vállalat korábban egy közleményben nyíltan elismerte a szankciók kijátszását, amikor úgy fogalmazott: „A 2023-as pénzügyi év során leányvállalataink, a Freedom Bank KZ és a Freedom Global közvetítői szolgáltatásokat nyújtottak bizonyos magánszemélyeknek és szervezeteknek, akik az Európai Unió vagy az Egyesült Királyság által elrendelt szankciók hatálya alá esnek.”

A Freedom Holdingnak egy bank és két Kazahsztánban működő biztosítótársaság is a tulajdonában van az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelethez (SEC) benyújtott jelentése szerint.

A Hindenburg Researchnek nem ez az idei első nagy húzása: az amerikai shortos befektetői csoport január végén Ázsia egyik leggazdagabb emberét, Gautam Adanit és konglomerátumát csalással és tőzsdemanipulációval vádolta meg, több mint 120 milliárd dolláros kárt okozva ezzel az indiai üzletember vállalatainak, nemrég pedig Carl Icahn aktivista befektetőt találták meg állításaikkal, aki ennek hatására vagyona 41 százalékát elvesztette.

Ismét lecsapott a tőkepiacok keselyűje: újra akcióban a Hindenburg

A shortos csoport most Carl Icahn aktivista befektetőt vette célba, aki pillanatok alatt elvesztette vagyona több mint negyven százalékát.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.