Új fejezetet nyit Kína az Egyesült Államokkal vívott technológiai háborújában és korántsem biztos, hogy ezzel nem lő túl a célon. Ezúttal a pekingi pártvezetés az Apple-t pécézte ki, közelebbről a világ legértékesebb tőzsdei vállalatának okostelefonjait. Azt tervezik, hogy betiltják az iPhone-ok használatát a teljes állami szférában, ide értve az olyan vállalatokat, amelyekben állami részesedés van, az állami költségvetésből finanszírozott intézményeket és ügynökségeket – írja a Bloomberg.
Több ügynökség már utasításba is adta a dolgozóiknak, hogy munkahelyükre nem vihetik be az iPhone-jukat, a munkaidőn és „gyárkapun” kívül viszont azt csinálnak vele, amit akarnak. A számos forrásból megerősített, de hivatalosan még be nem jelentett korlátozás sajtóhírek szerint szelektív lehet annyiban, hogy milyen szigorúan érvényesítik a tilalmat.
A SAIC autógyártó óriás összeszerelő szalagjánál dolgozó munkástól nagyjából értelmetlen elvenni az iPhone-t, de az irodán, kutatóközpontban dolgozóktól már igen. Az sem világos, hogy a korlátozás az Apple többi eszközét, számítógépeit mennyiben érinti majd. Aki viszont biztos,
a strapabíró és nagy tudású iPhone-ok a kormányzati szférában is bestsellernek számítottak – eddig legalábbis.
Tavaly Peking már elrendelte, hogy a központi kormányzati szervek és az állam által támogatott vállalatok két éven belül cseréljék le a külföldi márkájú személyi számítógépeket hazai fejlesztésűekre – eddig ez volt az egyik leghúzósabb központi intézkedés, amellyel persze egyúttal helyzetbe is hozták a helyi gyártókat.
A várható döntés egyenes folyománya annak a pekingi erőfeszítésnek, hogy az élet valamennyi területén próbálják magukat függetleníteni az amerikai technológiától, legyen az hardver vagy szoftver. Ebből a szempontból
az Apple eddig valamilyen szinten mindig is kiváltságos volt,
együttműködött a kínai hatóságokkal, készülékeit döntően a Foxconn kínai gyáraiban szereltette össze, kínaiak millióit foglalkoztatta, ott fizetett nem kevés adót, emellett a távol-keleti ország volt Amerika után a legnagyobb felvevő piaca, bevételeinek ötödét szállítja évről évre, megbízhatóan.
A cég már megérezte a változás szelét, ezért kezdett csomagolni és új beruházásait már a környező országokban, kiemelten Indiában valósította meg.
Az Apple-t rendkívül érzékenyen érintené a kínai piac adminisztratív eszközökkel történő beszűkítése, hiszen az utóbbi tíz évben forgalma itt megháromszorozódott. Nem is véletlen, hogy a részvényárfolyam közel 4 százalékot zuhant a sajtóhírekre. Igaz, a cég a tech szektor nyomulásának köszönhetően az idén ezt megelőzően 46 százalékos raliban volt a részvény.
Kína volt az, amely kihúzta a csávából a gyengébb kereskedelmi forgalmat produkáló Apple-t az legutóbbi negyedévben, s a cég most is vérmes reményeket fűzött a jövő héten világpremierjét tartó új, 15-ös sorszámot viselő iPhone-kínai fogadtatásához.
Az Apple kiszorításának lesznek nyertesei, első helyen említi a Bloomberg a Huawei Technologiest, amelynek 5G-s hálózati termékeit elsőként az Egyesült Államok tiltatta ki a piacáról azok kémkedésre való alkalmassága miatt.
A múlt héten a Huawei azzal vágott vissza, hogy új okostelefonját olyan, vélhetően saját fejlesztésű processzorral látta el, amelynek az óceán másik partján is csodájára jártak, s amit Kína csipipari önállósodásának egyik első lépéseként könyveltek el.
A pártsajtó már a kemény amerikai szankciókkal szembeni győzelmet ünnepelte,
míg egy amerikai törvényhozóban az illegális csipexport gyanúja is felmerült, emiatt hivatalos vizsgálatot kezdeményezett a szankciók esetleges megsértésével kapcsolatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.