Évek óta izgalomban tartja a kriptoközösséget a Stefan Thomas nevű, San Franciscóban élő svájci kriptovállalkozó története, akinek a tulajdonában van egy 2011-es IronKey pendrive, de elvesztette a jelszót, amellyel a meghajtó feloldható, így nem fér hozzá a ma már dollárban is százmilliókat érő bitcoinvagyonhoz. Thomas eddig nyolc sikertelen kísérletet tett, már csak két próbálkozása maradt, a tizedik rossz próba után az IronKey automatizmusa életbe lép, töröl minden hozzáférést, és örökre elveszne a rajta tárolt 7002 darab bitcoin, amelyeknek piaci értéke 239 millió dollár, átszámítva közel 87 milliárd forint.
Thomas bitcoinja abból a pénzből maradt meg, amit a Mi a Bitcoin? című videó elkészítéséért kapott, amelyet 2011 elején tett közzé a YouTube-on, amikor egy bitcoin még egy dollárnál is kevesebbet ért. Még abban az évben elmondta a Wirednek, hogy véletlenül kitörölte a tárca két biztonsági másolatát, amelyben a hétezer kriptopénzt tárolta, majd elvesztette azt a papírdarabot, amelyen a harmadik, IronKeyen tárolt másolat dekódolásához szükséges jelszó volt.
Az Unchipered nevű seattle-i startup azonban megtalálhatta a megoldást, a Wired újságírója próbára is tette őket. Egy ugyanolyan IronKeyt küldött el nekik, másnap pedig visszakapta tőlük a megfejtést, a saját jelszavát. Az Unchipered hackerei ezt úgy tudták elérni, hogy kifejlesztettek egy IronKey-jelszófeltörési eljárást, amely
lényegében végtelen számú próbálkozást tett lehetővé számukra.
Egy nagy teljesítményű számítógéppel 200 ezermilliárd próbát tettek, mire az újságírótól kapott pendrive-val betaláltak. Az Unchipered hackerei előtt is ismert volt, mekkora kincset rejt Thomas pendrive-ja, ám most, hogy kezükben a kulcs a zárhoz, nagyon úgy tűnik, az egyik svájci bank páncéltermében őrzött pendrive tulajdonosa nem kér a segítségükből. Még addig sem jutottak el, hogy a sikerdíjról egyeztessenek, Thomas udvariasan elutasította a hackercsapatot.
De miért tett így? Állítólag már egy éve szóban megállapodott két hackercsapattal, mindkettőnek felajánlva a bitcoinvagyon egy részét, ám egyelőre egyiküknek sem sikerült eredményt elérnie.
A Wirednek küldött e-mailben Thomas megerősítette, valóban visszautasította az Unciphered ajánlatát. „Már egy másik szakértői csoporttal dolgozom, így már nem áll módomban újakkal tárgyalni” – írta. Lehetséges, hogy a jelenlegi csapat úgy dönt, hogy alvállalkozóként leszerződteti az Uncipheredet, ha nincs eredmény, valószínűleg ez lenne a legkézenfekvőbb megoldás.
A Kingston Storage, amely az IronKey tulajdonosa, nem válaszolt a Wired megkeresésére.
Az IronKey nevű USB-stick fejlesztését részben az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma finanszírozta, FIPS-140-2 Level 3 tanúsítvánnyal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy hamisításálló, és titkosítása elég biztonságos ahhoz, hogy katonai és hírszerző ügynökségek titkos információkhoz használják. De a biztonsági hibákra utaló néhány jelzéstől felbátorodva az Unciphered alapítói úgy döntöttek, hogy nekilátnak a feltörésnek. Egy tízfős csoportot állítottak össze, közülük többen a Nemzetbiztonsági Ügynökségnél vagy más kormányzati ügynökségeknél dolgoztak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.