Együtt mozog a héten a lengyel zloty és a magyar forint. Most mindkét deviza megtorpant, s kisebb korrekció zajlik. A zloty a héten 2020 óta nem látott szintekre erősödött az euróval szemben, mert a piac azt árazta, hogy Varsó esélyes az európai uniós források feloldására, ha megalakul az új EU-párti kormány. Az intézményi befektetők régiós szemlélete miatt gyakran együtt adják vagy veszik a két fizetőeszközt. Ezért a zloty erősödése segítette a forintot, mely két hete erős szinteknél toporog.
Az is támasztotta a héten a feltörekvő piaci devizákat, köztük a zlotyt és a forintot, hogy az amerikai adatközlések – infláció, kiskereskedelmi forgalom – tovább csökkentették a Fed kamatemelés esélyét. Különösen érdekes, hogy megtorpant az amerikai fogyasztás, az elmúlt hónapokban ugyanis a töretlen vásárlási kedv volt az egyik fontos érv a jegybankári szigor mellett.
Bár a lengyel uniós forrásokról éppen pénteken érkezett kedvező hír, amikor a zloty épp korrigált, ám a fundamentális jelzés nem mond ellent, az árfolyammozgásnak, amennyiben a vedd meg a pletykát, add el a hírt régi tőzsdei megfigyelésnek számít, s a remények beigazolódása mindig profitrealizálással jár együtt.
A két deviza technikai képe azonban némiképp eltér egymástól. A euró–zloty a korrekció során tesztelte a 4,40-es ellenállást, s 4,30-ig nincs érdemi támasz, mely komolyabb megálló lehetne. Így ez a korábbi kitörési szint, a jelenlegi piaci kép alapján néhány héten belül elérhető.
Ezzel szemben az euró-forint jegyzése a napokban és pénteken is többször áttörte a 377,20-as ellenállást, bár egyik áttörés sem volt szignifikáns. Amennyiben az áttörés megerősítést nyer, akkor a következő akadály a 200 napos mozgóátlag lehet 379,57-nél.
Amint arra Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője felhívta a figyelmet, már felvillantak fordulós jelzések az euró-forint grafikonján, melyek közelgő forintgyengülésre utalnak. Két indikátor – RSI, MACD – is a vételi jelzés felé hajlik, emellett az utóbbi 3 napban zöld gyertyák jelentek meg az árfolyamgrafikonon.
Más szóval, amíg a zloty technikai képe a korrekciót követően továbbra is erősödésre utal, addig a forint piaci helyzete inkább kétesélyes a jelenlegi szinteken. Így a két deviza pályája ismét elválhat egymástól, ahogy láthattunk már erre példát az elmúlt pár hónapban. Például az eltérő kamatszintek eleve a divergenciát erősítik. Kérdéses a két kormányzat viszonya Brüsszellel. És az uniós források feloldása is komoly impulzusokat adhat egyik, másik, vagy mindkét devizának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.