A kínai hatóságok felkérték az ország egyik legnagyobb biztosítóját és pénzügyi szolgáltató cégét, a Ping An Insurancet, hogy szerezzen többségi részesedést a bajba jutott Country Garden ingatlanfejlesztőben. Névtelenségüket kérő források szerint a szervek és a vállalat vezetői közötti tárgyalások augusztus végén kezdődtek, és még mindig korai szakaszban vannak.
A hatóságok azt szeretnék, hogy a Ping An Insurance fokozatosan juttasson tőkét a likviditási gondokkal küzdő ingatlanfejlesztőbe, egyben felkérték: végezze el a Country Garden átvilágítását. A Li Csiang miniszterelnök által vezetett kínai államtanács utasította Kuangtung tartomány helyi kormányát, ahol mindkét vállalat székhelye található, hogy segítsen az ügylet megszervezésében.
A Ping An szóvivője cáfolta a Reuters értesüléseit, a Country Garden és a többi érintett nem válaszolt a hírügynökség kérdésére. Az egyik cég államilag irányított felvásárlása egy másik vállalat által nem példa nélküli Kínában, viszont az ingatlanszektorban még nem történt ilyen. Források szerint a kínai hatóságok a tervezett felvásárlást más,
pénzügyi nehézségekkel küzdő fejlesztőknél is mintaként kívánják felhasználni.
A Country Garden állami szervezésű megmentése Peking legjelentősebb beavatkozásai közé tartozna a pénzhiánnyal küzdő, erősen eladósodott ingatlanszektor támogatása érdekében, amely a kínai gazdasági egynegyedét teszi ki. A kormány eddig egyetlen összeomlás szélén lévő ingatlanfejlesztőt sem mentett meg, azonban a rengeteg befejezetlen lakás és a hatalmas adósságállomány miatt előbb vagy utóbb kénytelen lesz közbelépni.
A Country Garden az egyik legmeglepőbb áldozata Kína mélyülő lakáspiaci válságának, mivel az elmúlt években tucatnyi versenytársát élte túl. Alig egy évvel ezelőtt a kínai hatóságok még modellszerű fejlesztőként emlegették, amelyet az állami tulajdonú bankok hitelekkel halmoztak el, és tavaly Hongkongban sikeresen értékesített részvényeket. Sőt, az idei évet azzal kezdte, hogy nyilvános árverésen vásárolt földeket építési területnek.
A cég június végén 190 milliárd dolláros (több mint 67 ezermilliárd forint) adósságot görgetett maga előtt, és országszerte több mint 3 ezer projektje van fejlesztés alatt, ami több millió lakást jelent. A múlt hónapban nem tudott kifizetni 15 millió dolláros kamatkupont, és a piac arra számít, hogy nem teljesíti a mintegy 11 milliárd dollárnyi offshore kötvényét.
Csődje érzékenyen érintené a kínai gazdaságot, mert az ingatlanok nagy része a vidéki városokban és a húzóágazatok ipari övezeteiben fekszik, vagyis kínai kisvárosok ezreinek költségvetését döntheti romba a vállalat. Így aztán érthető, hogy Peking lépni készül, hiszen az ingatlanpiaci válság már a kormány növekedési célját is veszélyezteti.
Ingatlanválság Kínában, már a Moody’s is kongatja a vészharangotA Moody’s hitelminősítő is megkongatta a vészharangot a válság sújtotta kínai ingatlanszektor felett, és stabilról negatívra minősítette a kilátását. A hitelminősítő szerint a szerződéses eladások körülbelül 5 százalékos csökkenése várható Kínában a következő hat-tizenkét hónapban, és az ingatlanvásárlások fellendítését célzó kormányzati intézkedések valószínűleg rövid és szerény hatásúak lesznek. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.