Most még nagyon távolinak tűnik 2024 november 5., amikor az Amerikai Egyesült Államokban a 60. elnökválasztást tartják. Győztesét 2025. január 20-án fogják beiktatni, de a tőzsde mindig előreszalad, és már hónapokkal, negyedévekkel korábban látni véli a végeredményt, és igyekszik beárazni is.
Az egyik legérzékenyebb indikátor idén például a mexikói peso volt, amely január 16-án 2 százalékot veszített értékéből, amikor Donald Trump 50 százalék feletti eredménnyel nyert Iowában az előválasztáson. A rá következő kedden további lejtmenetet láthattuk a pesóban a dollár ellenében, amikor a volt elnök New Hampshire-t is behúzta. A republikánus párti előválasztások történetében ilyen kettős győzelmet korábban csak hivatalban lévő elnök ért el, ellenzékből induló jelölt soha.
A peso azért gyengült, mert gazdasági szempontból Mexikó lehet a legnagyobb vesztese Donald Trump elnökségének, ha betartja választási ígéreteit.
A devizapiac várhatóan novemberre be is árazza majd az elnökválasztás esélyeit.
A rendkívül volatilis devizapiac helyett hosszú távú befektetőknek érdemesebb lehet azokra a szektorokra figyelni, amelyek egyrészt makrogazdasági és vállalati szempontból most jó beszállót nyújthatnak, és eközben a várható republikánus előretörésre is jól reagálhatnak.
Az ilyenkor reflexszerűen felmerülő olajszektor esetében jobb az elővigyázatosság. A geopolitikai események növelik a bizonytalanságot, és ez meg is látszik az olajrészvények árán. A magasabb fejlett piaci kamatok és a lassuló gazdasági aktivitás miatt eddig a befektetők elfordultak ezektől a papíroktól.
De a kamatcsökkentési ciklus megindulása és a fellendülő amerikai gazdaság gyorsan változtathat a képen. A szektorban egy rali esetén jól megválasztott tőzsdén kereskedett ETF-ekkel vagy hagyományos befektetési alapokkal érhető el többlethozam.
A pénzügyi szektornak kedvezhet Donald Trump banki deregulációs törekvése is,
amely egybeeshet egy most már reálisabbnak látszó amerikai gazdasági fellendüléssel. Ezekben az időszakokban a befektetők nem a hagyományos „brick and mortar” bankokat veszik, hanem inkább a befektetési bankházakra és az M&A-tevékenységekből profitáló vállalkozásokra fókuszálnak.
Szokásos kereskedési stratégia ilyenkor az amerikai bánya- és acéliparra is koncentrálni, de ezek fellendülését a makrogazdasági mutatók is kell hogy támogassák.
Van egy olyan terület, amely egybeesik a republikánus tervekkel és a mesterséges intelligencia előretörésével: ez pedig a biztonságnövelő intézkedések bevezetése. Vannak olyan elemzőházak, amelyek Donald Trump ígéreteit a jövőben talán megvalósító, a fizikai kerítésépítésből profitáló vállalatokat javasolják vételre.
Mégis a technológiai részvények kedvelőinek talán jobb ötlet lehet inkább a virtuális térre és a kiberbiztonságra figyelni. Bár a CyberArk, a SentinelOne, a Zscaler vagy a Crowdstrike Holdings nevek egyre többeknek csengenek ismerősen, itt is a kollektív befektetések vétele lehet a jobb stratégia hosszú távon.
Ennek az az oka, hogy igen nehéz a jövő győzteseit megtalálni, és vannak vállalatok, amelyek már most drágának mondhatók fundamentális szempontból. A piac pedig a vesztesnek tűnő vállalatokat vagy egy rosszabb gyorsjelentést súlyos mínuszokkal büntet, általában még a piacnyitás előtti nem vagy alig kereskedhető időszakban.
Ha már a modern iparágakra fókuszálunk, akkor értékeltségi megfontolásokból is
érdemes az automatizáció és az ipar hazahozatalából profitáló vállalatokra is vetni egy pillantást,
ilyenek például a félvezetőgyártók és beszállítóik (Kla, Lam Research, AMAT és Broadcom) vagy a Rockwell Automation.
Hozzá kell tenni azonban: akármennyire „divatosnak” tűnhet is a következő hónapokban felülni egy-egy választási trendre, a hosszú távú befektetések során mindig a vállalatértékelés és a makrogazdasági szituáció helyes értékelése hozhatja meg a vágyott többlethozamot. A kockázatmegosztás és a portfóliószemlélet 2024-ben is az első számú szempont kell hogy legyen.
A jelen írásban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak! A jelen írásban foglaltak célja kizárólag tájékoztató jellegű információk közlése a befektetőkkel, és azt a PFN Prestige Financial Zrt. az Erste Befektetési Zrt. közvetítőjeként készítette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.