A legnagyobb kínai csipgyártó, az SMIC 1,68 milliárdos bevételről számolt be a december 31-én zárult negyedik negyedévről. Ez 3,5 százalékos emelkedés az egy évvel korábbihoz képest, és enyhén felülmúlta az elemzők 1,66 milliárdos becslését. Ugyanakkor a vizsgált időszakban a nettó nyereség 54,7 százalékkal, 174,68 millió dollárra csökkent, jóval elmaradt a szakértők 277 millió dolláros várakozásától.
A negyedik negyedévben Kína a cég teljes forgalmának 80,8 százalékát adta, szemben a harmadik negyedévi 84 százalékkal. Az Egyesült Államokból származó bevétel a geopolitikai feszültségek ellenére is nőtt: az USA a teljes bevétel 15,7 százalékát adta, míg az előző negyedévben csak 12,9 százalékot – derül ki a világ ötödik legnagyobb csipgyártójának jelentéséből.
A SMIC egész éves bevétele 6,32 milliárd dollár volt, szemben a 2022-es 7,27 milliárd dollárral, míg a profit 50,4 százalékkal, 902,5 millió dollárra csökkent. A vállalat tavaly 7,47 milliárd dollárt költött beruházásokra, ami 17,6 százalékkal magasabb, mint 2022-ben. Adóssága már meghaladta a 10,2 milliárd dollárt. A sanghaji székhelyű csipgyártó a visszaesést a gyenge keresletnek és a félvezetőszektorban zajló éles versenynek tulajdonította.
A cég árfolyama több mint 7 százalékkal gyengült a csalódást keltő jelentés után, a vállalat kurzusa az elmúlt egy évben közel 19 százalékkal esett a hongkongi tőzsdén. Az SMIC megrendelései megugrottak ugyan a tavalyi év végén, de Csao Haj-csün társ-vezérigazgató óvatos volt azzal kapcsolatban, hogy ez hosszú távon fenntartható-e.
A vállalat becslése szerint 2024-re a bevételek emelkedése az iparági átlagnak megfelelő lesz, de a cégvezér nem számít a növekedés erőteljes fellendülésére, és változatlan beruházási kiadásokkal tervez.
Ennek kapcsán érdemes megjegyezni, hogy a globális félvezetőipar tavaly visszaeséssel küzdött, miután a világjárvány okozta csiphiány a gazdaság lassulásával és az elektronikai termékek iránti kereslet csökkenésével túlkínálatba fordult.
Egyre nagyobb viszont az optimizmus, hogy az iparág a következő évben vagy idén talpra állhat, mivel a félvezetőket használó termékek, például az okostelefonok és más fogyasztói elektronikai termékek iránt megnövekedett a kereslet. Ennek egyik jele lehet, hogy a tajvani rivális, a TSMC bevétele 2024. januárban éves szinten 7,9 százalékkal, míg havi összevetésben 22,4 százalékkal nőtt.
A SMIC tavaly azzal került a nemzetközi figyelem középpontjába, hogy a cég gyártotta a Huaweinek a Mate 60 telefonokban használt 7 nanométeres Kirin 9000s csipet, amivel a két cég kijátszotta az amerikai szankciókat. Sőt, források szerint az SMIC Sanghajban új gyártósorokat állított fel, hogy még idén megkezdje az 5 nanométeres félvezetők tömeggyártását.
Amerika szövetségesei királyként kezelik korunk hősét, a csipgyárostA csipgyártókat is meglepte, hogy iparáguk hirtelen belecsöppent a geopolitikai diskurzusba. Az Egyesült Államok, Japán, Dél-Korea, Tajvan és az európai szövetséges országok segítik egymás csipiparának kiépítését, miközben a világ műhelyeként emlegetett Kínát kizárják a közös fejlesztésből. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.