Az Nvidiának 24 évbe telt, hogy elérje az ezermilliárd dolláros piaci értékét, a kétezer milliárdhoz viszont alig nyolc hónapra volt szüksége. A mesterséges intelligencia-őrület legnagyobb nyertese, a szoftverek futtatásához szükséges csipeket és videokártyákat gyártó vállalat részvényei az elmúlt egy év során 231 százalékkal erősödtek, ebből 63 százalékot az idén hoztak össze a cég papírjai.
Erre a pénteki amerikai kereskedés első óráiban még rátettek négy százalékot, s ezzel a 2000 milliárd dolláros álomhatárt is átlépték , ami a piaci kapitalizációt illeti. Innen kisebb profitrealizálási célú korrekció indult, s a részvény lenullázta a napi nyereségét, így a kapitalizáció is visszacsusszant az álomhatár alá. Kérdés persze, hogy meddig.
Az Nvidia szerdán tette közzé a negyedéves gyorsjelentését, amelyben gyakorlatilag
minden soron felülmúlta az elemzői várakozásokat: az egy részvényre jutó negyedéves eredmény a várt 4,64 dollár helyett 5,16-on állt meg,
háromhavi bevétele pedig egyetlen év alatt 6,05 milliárd dollárról 22,1 milliárdra ugrott.
A cégvezetés pedig továbbra is kirobbanóan optimista: előrejelzésük szerint a folyó negyedévben még az előző időszakot is felülmúló, 24 milliárd dolláros forgalmat generálhat az Nvidia, ami szintén magasabb, mint az elemzői konszenzust jelentő 22,17 milliárdos előrejelzés.
A vállalat gyorsjelentésének közzétételét követően a részvényárfolyam 16,4 százalékkal 785 dollárig ralizott, ezzel egyértelműen történelmi rekordot jelentő 277 milliárd dollárral növelte a vállalat piaci kapitalizációját.
Az Nvidia az elmúlt hónapok fékevesztett részvényralijának köszönhetően a harmadik helyre lépett előre a legértékesebb amerikai vállalatok listáján, már megelőzte az Alphabetet, a Google anyavállalatát és az Amazont is.
A futam pedig a szakértők szerint messze járhat még a végétől: a legnagyobb elemzőházak, köztük a Morgan Stanley és a Bank of America továbbra is optimisták a részvény kilátásaival kapcsolatban, az
elemzői konszenzus pedig 12 havi távlatban 850 dollárra taksálja a papírok értékét – igaz, vannak, akik az 1400 dolláros árcédulát sem tartanák túlzásnak.
Michael Hartnett, a Bank of America szakértője szerint a mesterséges intelligenciához kapcsolódó részvények és a gazdasággal kapcsolatos optimizmus a monetáris politika lazítása idején további részvényárfolyam emelkedést fog eredményezni.
A Barclays elemzői szerint a piaci buborékkal kapcsolatos aggodalmak túlzók, mivel az árfolyamok emelkedését alátámasztják a javuló eredményvárakozások.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.