Története második legjobb évét produkálta tavaly az árupiaci kereskedőközösség: a főként befektetési vállalatokból, alapkezelőkből és energiaipari cégekből álló szegmens nettó profitja tavaly az elemzői várakozások szerint ismét meghaladhatta a száz milliárd dollárt, a 2022-es rekordnyereségtől azonban már látványosan, közel 30 százalékkal elmaradhatott a szegmens teljesítménye.
Az energia-, illetve árupiaci kereskedőcégek ugyanis 2022-ben, a globális energiaválságon kapitalizálódva soha korábban nem látott nagyságrendű profitokat tettek zsebre: a szegmens együttesen közel 150 milliárd dollárt tett zsebre az orosz–-ukrán háború kirobbanásának évében. Az elemzők szerint a szektor tavalyi éve ugyan a 2022-estől minden bizonnyal jelentősen elmaradt, még így is messze felülmúlta az elmúlt éveket megelőzően rekordnak számító 2008–2009-es időszakot – áll az Oliver Wyman tanácsadócég elemzésében.
Kifejezetten erős profitmarzsokat láttunk tavaly is, elsődlegesen annak köszönhetően, hogy a piac kínálata továbbra is relatíve szűk, a kereslet pedig szakadatlan
– fejtette ki Adam Perkins energetikai tanácsadó a Bloombergnek, rámutatva, hogy ugyan az orosz olajexportban korábban látott ingadozás már nem olyan jelentős, mint volt két éve, ennek helyét a tengeri ellátási láncok akadozása vette át, mint fő bizonytalansági tényező, a gázon és az energiahordozókon pedig továbbra is vaskos nyereséget tudnak elkönyvelni a cégek.
Az energiapiaci cégek ugyan az elmúlt években rekord profitokat tettek zsebre, a jövőt sem bízzák a véletlenre: igyekeznek bebetonozni stratégiai pozícióikat Európa energiaellátásában, látva a folyamatosan erősödő keresletet, mely az orosz energiahordozókról való leválás, illetve a zöldátállás nyomán áll elő a kontinensen. Ennek érdekében a szektor legnagyobb vállalatai elkezdték felvásárolni kisebb versenytársaikat, ugyanakkor
olajfinomítókat, tárolókapacitást és erőműveket is igyekeznek házon belülre hozni,
ehhez pedig jelentős anyagi támogatást kapnak például Olaszországtól, Németországtól és Amerikától, hogy biztosítani tudják a kontinens energiaellátását.
Európa energiabiztonságát független, külsős cégekre bízni egy kifejezetten újszerű elgondolás, de nagyon úgy tűnik, ez a megoldás működik, másikat meg egyelőre nem látunk
– magyarázta a kontinens kormányainak álláspontját Perkins.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.