Szerző: Jobbágy Sándor, a Concorde vezető makroelemzője
A kép viszonylag kedvezőtlen, röviden összefoglalva azt is mondhatjuk, hogy mintha minden összeesküdött volna a forint ellen. A nagyobb külföldi piaci szereplők által konszenzusosnak tekintett 100 bázispontos február végi kamatcsökkentés elvileg nem volt meglepetés, mégis hozzájárult a forint újra gyorsuló gyengüléséhez. Ezt megelőzően és azóta is egyre rosszabb költségvetési helyzetről szóló adatok, illetve bejelentések is terhelik a forint árfolyamát. Nem csak arra gondolhatunk, hogy az eredeti 2023-as deficitcél többszöri módosítása után végül közelítőleg 6,5 százalék lehetett a tavalyi GDP-arányos költségvetési hiány. (A feltételes mód arra utal, hogy március 18-ig még nem vált ismertté a hivatalos adat.) Sőt, ezen túlmenően nem csupán arról van szó, hogy a piac által már régen megkérdőjelezett 2024-es 2,9 százalékos deficitcélt hivatalosan csak március elején emelték – akkor viszont egyből 4,5 százalékra, vagyis a piaci konszenzus fölé. Hanem, ezeken felül még a 2025–26-os költségvetési hiánycélok módosítására is sor került, s eszerint még jövő évben sem várható a 3 százalékos EU-s követelmény elérése.
A költségvetést és a hazai gazdaság növekedési potenciálját is érintő EU-s pénzek is újra címlapra kerültek, mégpedig a forint árfolyamát megint csak negatívan érintő fényben: az Európai Parlament indítványa nyomán a tavaly év végén újraindított EU-s kohéziós finanszírozás (több mint 10 milliárdnyi befagyasztott euró folyósításának engedélyezése) került össztűz alá, ugyanis ennek jogosságát vitatja az egyik EU-s intézmény. Nem csoda, hogy mindezek közepette felgyorsult a forint gyengülése. A hab a tortán azonban még csak ezután jött:
a jegybanktörvény módosítását célzó kormányjavaslat elmélyítette és ismét reflektorfénybe helyezte az MNB és a kormányzat közötti ellentéteket.
Mindezen negatív hatások felgyülemlése március 12-re már egészen a 400-as szint közelébe (éppen csak egy kicsivel alá) tolta fel az euró-forint árfolyamot. Ez megtette a hatását, március 14-én már érkezett is a hír: a kormány átgondolja a tervezett törvénymódosítást, a pénzügyminiszter további egyeztetést kezdeményezett a jegybank elnökével. Az árfolyamhatás sem maradt el: nem sokkal azután, hogy az euró-forint elkerülte a 400-as szint áttörését, a forint újra erősödésnek indult, és a március 18-i hetet már 392–393 közötti szinteken kezdte.
A gondolatmenetet szándékosan kezdtük úgy, hogy „mozgalmas napok vannak a forint mögött”, és nem úgy, hogy „mozgalmas időszakon van túl”, hiszen még egyáltalán nem garantált, hogy túl van a nehezén a devizapiac. Jó esetben kissé nyugalmasabb kivárás időszaka következhet. A fókusz most már egyre inkább a március 26-án esedékes jegybanki kamatdöntésen lesz. A februárban 100 bázispontosra gyorsított havi kamatvágási ütem már nyilvánvalóan nem tartható, de ha a piaci helyzet nem javul tovább látványos módon, akkor valószínűleg már a 75 bázispontos lépésközre való visszatérés sem fér bele. Jelenleg egy 50 bázispontos kamatcsökkentés látszik leginkább reálisnak, de még azt sem zárhatjuk ki, hogy akár 25 bázispontra való lassításról dönt a monetáris tanács. Akárhogyan is lesz, egy biztos: a március 26-i kamatdöntés mértéke önmagában is fontos üzenet lesz arról, hogy a jegybank hogyan tekint az elmúlt hetek forintárfolyam-mozgásaira – mind a pénzügyi stabilitást, mind az inflációs kockázatokat mérlegelve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.