BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiemelkedő éve volt tavaly az MBH-nak, és az idei sem ígérkezik rosszabbnak

Az MBH a vállalati hitelezésben piacvezetőként zárta a tavalyi évet, a lakossági hitelezés pedig az infláció csökkenésével idén ismét felpöröghet. Az MBH kiemelkedően erős évet zárt tavaly, és az idei évre vonatkozóan is optimisták.

Kiemelkedő, 345,3 milliárd forintos korrigált adózás előtti eredményt ért el tavaly az MBH Bank, ami a 2022-es számokhoz mérten 118,8 százalékos növekedés. A társaság mérlegfőösszege 500 milliárd forinttal, 11 107 milliárd forintra nőtt.

_LUS_6004
Kiemelkedő évet zárt tavaly az MBH Bank / Fotó: Kallus György / Világgazdaság

Az eredményeket ismertetve dr. Krizsanovich Péter, az MBH stratégiáért és pénzügyekért felelős vezérigazgató-helyettese kiemelte: a tavalyi egy roppantul mozgalmas év volt, fúziók és akvizíciók jellemezték az időszakot. Az idei év elején a infláció végre lassulásnak indult, a munkaerőpiac pedig továbbra is feszes, az euróárfolyam relatíve továbbra is stabil, és az idén az is maradhat, a nagy kérdés viszont az MNB kamatpályája, mely az év végére 6-6,5 százalék körül lehet. 

A lakossági hitelezéshez már megfelelő szinten vannak a kamatok, ezért ez a szegmens látványosan be is indult, mind a személyi kölcsönök, mind a lakáshitelek terén. Megtakarítási oldalon stabil állományokról beszélhetünk, ez pedig a bank teljes idei évére is jellemző vonás lehet majd – emelte ki.

A tavalyi év kiemelkedően jól sikerült a bank számára, 

a számukra legfontosabb mutató, a korrigált adózás előtti eredmény 118,8 százalékkal ugrott meg. 

A banknak mind a tőkemegfelelése, mind a tartaléka nőtt a tavalyi év során, piaci részesedésük pedig több szegmensben is nőtt, annak ellenére, hogy a tavalyi a fúziók éve volt – tette hozzá Krizsanovich, kiemelve, hogy tavaly az MBH a nemzetközi kötvénypiacon is megjelent.

A bank korrigált tőkearányos jövedelmezősége 33,1 százalékra, tőkemegfelelési mutatója 22,1 százalékra nőtt tavaly, míg a költségvetés bevételeihez több mint kétszázmillió forinttal járult hozzá a csoport. A bank bevételei 655 milliárd forintra nőttek tavaly, éves alapon ez 35,8 százalékos növekedés. 

A betétek 5,8 százalékkal, 6957 milliárd forintra nőttek 2023-ban.

A lakossági hitelrészesedés 16,1 százalék volt a tavalyi év során, a cél már az idén piacvezetővé lépni elő a szegmensben. A Duna Bank akvizícióját lezárták, befektetési bankjuk elindult, ám a Fundamenta-tranzakciót tekintik a legfontosabb felvásárlási sikernek.

Az infláció hatalmas nyomást helyezett a működésre, az üzemi költségek mégis a pénzromlás üteme alatt nőttek csak. A portfólióminőség tovább javult: a nem teljesítő hitelek aránya 3,4 százalékra zsugorodott, ami jókora előrelépés a 2022 év végi 4,5 százalékos szinthez képest.

A nemzetközi kötvénykibocsátása a luxemburgi tőzsdén zajlott le, amellyel 350 millió eurónyi tőkét tudott bevonni a bank, 600 milliós érdeklődés mellett. A bank hitelminősítése továbbra is befektetésre ajánlott a nemzetközi minősítőknél.

A lakossági szegmens eredményeit bemutatva Ginzer Ildikó standard kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettes kiemelte: a betétek 7,5 százalékkal nőttek a negyedik negyedév során, 15,5 százalékos piaci részesedéssel zárták a tavalyi évet. Az egyéb betétállomány (főként befektetési alapok) 28 százalékos növekményt értek el éves alapon. 

A banknak immáron közel kétmillió ügyfele van, 

kiszolgálásukra bankfiókjaik felújításán túl újak megnyitását is tervezi a továbbiakban is a csoport. Az idei kilátások mind a hitelezés, mind a betétek oldalán kifejezetten jók, így a bank vezetése optimistán tekint a 2024-es időszakra.

Szabó Levente egyedi kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettes a bank tőkepiaci és vállalati hitelezési tevékenységéről kiemelte: az MBH piacvezető a vállalati hitelezési üzletágban, a betétállomány pedig 5,6 százalékkal nőtt a tavalyi év során. A vállalati beruházások a tavalyi év során inkább a kivárási oldalt erősítették, az euróhitelek domináltak elsődlegesen a magas forintkamatok miatt.

A forgóeszközhitelek növekedést mutattak, a vállalatok ugyanis inkább növelték kereteiket, nem kis részben az elharapódzó infláció miatt. A kamattámogatott, illetve eurós hiteleket tekintve elmondta, a kereslet mind a Baross Gábor hitelprogram, mind a Széchenyi-kártya iránt erős volt. 

Az agrárvállalkozások, hasonlóan a vállalatokhoz, halasztó állásponton voltak tavaly, a beruházások visszafogása volt a jellemző itt is. Az idei agrártámogatások miatt a szektor a harmadik-negyedik negyedévben pöröghet majd fel.

A lízingüzletág minden szegmensében az MBH továbbra is piacvezető.

A Széchenyi-kártya az elmúlt években már alaptermékké vált, a Baross Gábor program pedig a korábbiakhoz hasonlóan erős érdeklődést élvez.

Az önkormányzati hitelezés főként a kisebb települések között volt erős, de a megyeszékhelyek tekintetében Békéscsaba személyében is bővülni tudott a paletta.

A tavaly elindult befektetésibank-projektet sikerként értékeli Szabó Levente, az új elemzési központ kiadványaival pedig már hamarosan találkozhatnak is az ügyfelek a kínálatban. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.