A gazdasági defibrillátor szerepét leggyakrabban a magasabb reálbérekben és az általuk generált fogyasztási fellendülésben szokás „vizionálni”. A várakozás nem teljesen alaptalan, hiszen a munkaerőpiac az inflációs sokk alatt is feszes tudott maradni . Itthon a magas foglalkoztatottság és ezáltal szintén magas bérnövekedés pluszban elkölthető forintszázmilliárdokat jelentett a háztartásoknak az elmúlt bő egy évben, az infláció csökkenése mellett így a nettó keresetek reálértéken már megközelítették a 2022-ben látott értékeket – a választás előtti pénzszórást kivéve.
Mindezek ellenére a kiskereskedelemi forgalom a négy évvel korábbi, Covid előtti szinteken áll, és csupán néhány százalékponttal van az elmúlt két év energiaválságának mélypontjai felett.
A hazai döntéshozók által 2024-re várt növekedéshez szükséges konjunktúra-állórajt még látszólag várat magára, ám kérdés, hogy meddig, illetve hogy miért nincs nagyobb hatással a bérek gyors növekedése a vásárlási kedvre, hova folynak el az összegek.
A közgazdaság egyszerű szabályát követve meg is leljük a választ: az az elkölthető bevétel, amely nem kerül elköltésre, a megtakarításokat fogja gyarapítani.
Az inflációs környezet reálbér-defláción túlmutató, másik nagy hozadéka a hazai háztartások vagyonának reálértékén vett erodálása volt. Habár a magyar megtakarítások értéke folyamatosan nőtt az elmúlt években, a vásárlóerő 2023 elejére szintén a Covid előestéjén látott, több évvel korábbi mélypontra esett vissza.
Öröm az ürömben, hogy itt már megindult a regenerálódás: reálértéken a 2022 elején megfigyelt csúcstól számolt esés több mint harmadát ledolgozták már a magyar megtakarítások.
Úgy néz ki, a gazdasági növekedés szívatóval, de talán indul. A háztartások egyelőre a reálmegtakarításokat priorizálják, a hiányzó vagyonhatás megjelenésével azonban várhatóan a vásárlási kedv is élénkülni tud.
Jobb későn, mint soha…
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.