A kifejezetten kedvező makrogazdasági és szektorális fejlemények nyomán megduplázódhat a kriptopiac teljes kapitalizációja az idei év végére – mondta Brad Garlinghouse, a Ripple bokkláncstartup vezérigazgatója a CNBC-nek, aki a bitcoin kilátásaival kapcsolatban is feltűnően optimista hangot ütött meg.
Ha a szakértő jóslata való válik, a kriptopiac teljes kapitalizációja meghaladhatja az ötezermilliárd dollárt is, ezzel a hazai GDP 28-szorosára duzzadhat az alternatív devizapiacon parkoltatott tőke mennyisége.
A Ripple vezetője nyilatkozatában kiemelte: a közvetlenül spot bitcoinba fektető ETF-ek januári elindulása és a közelgő blokkjutalom-felezés egyaránt a szektor és főként a bitcoin további felfutását helyezi kilátásba.
Garlinghouse úgy fogalmazott:
Azt látjuk a kriptopiacon, hogy a termékek iránti kereslet folyamatosan nő, míg a kínálati oldal a blokkjutalom-felezés miatt látványosan szűkül heteken belül. Hogy ennek milyen hatása lesz az árdinamikára, azt közgazdászdiploma nélkül is meg lehet fejteni.
A szakértő szerint mindezen felül az idei amerikai elnökválasztásnak is kedvező hatása lehet a szektorra. Ugyanis a tőzsdefelügyelet (SEC) jelenlegi vezetője, Gary Gensler élesen kriptoellenes álláspontot képviselt egész elnöksége során, ami átfogó pesszimizmust idézett elő a digitális devizák világában, és elrettentette a potenciális befektetők egy részét a szektortól – egy esetleges őrségváltás a Fehér Házban, de akár egy újabb Biden-ciklus pedig fel is rázhatja a SEC vezetését, fellendítve ezzel a kriptopiac egészét.
A Genslerrel kapcsolatos kritikák jogossága nehezen vitatható: a tőzsdefelügyelet feje az elmúlt években gyakorlatilag minden fronton keresztbe tett a bitcoin-ETF-ek elindulásának, és idén januárban is sokak szerint csak azért bólintott rá az eszközosztály elindulására, mert a legnagyobb befektetési vállalatok – köztük a BlackRock vagy éppen a Fidelity – elkezdtek már lobbizni a szektor mellett.
Kriptofókusz: Tényleg lehet egymillió dollár a bitcoin, de akkor már nem ez fog számítaniHatalmas utat tett meg a kriptopiac az elmúlt évtizedben, de mindez csak a kezdet. A bitcoin múltbéli mérföldköveiről, a botrányokról és tisztítótüzekről, a blokklánc előnyeiről és a hosszú távú, rendszerszintű potenciálról Honti Rolanddal, a Cryptofalka alapítójával beszélgettünk a Világgazdaság legújabb sorozata, a Kriptofókusz első epizódjában. |
A bitcoin az ETF-ek elindulása óta 63 százalékot erősödött bő három hónap alatt, egy évvel ezelőtthöz képest pedig már 156 százalékos a prémium.
Garlinghouse érvein túl a kriptopiac további ralijának ágyazhat meg az idén már szinte biztosan enyhülő globális kamatkörnyezet is: a Fed és az EKB jó eséllyel júniusban elkezdi csökkenteni irányadó kamatait, csökkentve ezzel a sok tízezermilliárd dollárt (és eurót) felvevő államkötvénypiacokon elérhető hozamokat, ami arra ösztönözheti majd a befektetőket, hogy jobb megtérüléssel kecsegtető befektetéseket keressenek maguknak, és ennek érdekében kockázatot vállalni sem restek – számításaikat sokan pedig a kriptopiacon szeretnék megtalálni.
Ez az újonnan belépő tőke pedig, párosulva az ETF-ek által bevont, 12 milliárd dollár feletti nettó vagyonnal és a blokkjutalom-felezést követő kínálati csökkenéssel, valóban könnyedén újabb rekordokra tornászhatja a bitcoin árfolyamát. Egyes szakértők, köztük Marshall Beard, az amerikai Gemini kriptotőzsde operatív igazgatója szerint ez a szint valahol 150 ezer dollár környékén lehet majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.