Bár a kínai bankok sorra állítják le a jüanban történő orosz kifizetéseket, úgy tűnik, a washingtoni adminisztrációt nem hatották meg ezek a gesztusok. A Wall Street Journal értesülései szerint az Egyesült Államok olyan szankciókat dolgoz ki, amelyek azzal fenyegetnek kínai bankokat, hogy levágják azokat a globális pénzügyi rendszerről, hogy így blokkolják az Oroszország katonai termeléséhez nyújtott pekingi kereskedelmi támogatást.
Kedden Pekingbe utazik Antony Blinken amerikai külügyminiszter. Kérdés, hogy a washingtoni diplomáciai nyomás elegendő-e arra, hogy korlátozzák a kínai–orosz kereskedelmet? Kína ugyan az ukrajnai háború kezdete óta nem küld fegyvereket Oroszországba, de Blinken tavalyi pekingi útja óta
a kínai katonai célú kereskedelmi termékek exportja mégis megugrott.
Kína jelenleg az áramkörök, repülőgép-alkatrészek, gépek és szerszámgépek elsődleges szállítója, s amerikai tisztviselők szerint Peking támogatása tette lehetővé Moszkva számára, hogy újjáépítse hadiipari kapacitását.
A Nyugat most attól tart, hogy Oroszország legyőzheti Ukrajnát egy felmorzsoló háborúban, ha a szövetségesek nem mozgósítják saját hadiiparukat, hogy ellensúlyozzák az orosz katonai termelést.
Blinken és az elnöki kabinet más magas rangú tagjai már megkongatták a vészharangot a nyugati szövetségesek körében, többek között a múlt héten a G7 találkozón Capriban.
Decemberben Biden elnök aláírt egy végrehajtási rendeletet, amely felhatalmazta az amerikai pénzügyminisztériumot az orosz katonai-ipari komplexumot segítő bankok szankcionálására. Ennek hatására a nagy kínai bankok kihátráltak az orosz ügyletek mögül. Ám Alexandra Prokopenko, a Carnegie Russia Eurasia Center agytröszt munkatársa és az orosz központi bank korábbi alkalmazottja úgy látja:
Homályos hátterű regionális kínai bankok lettek a finanszírozók, melyek nem érintettek a dollárban denominált üzletekben, ezért kevésbé kell félniük az amerikai szankcióktól. Így az orosz fizetési láncok lassan újjáépülnek.
A washingtoni székhelyű Center for Strategic and International Studies által közzétett friss elemzés szerint a kulcsfontosságú kettős felhasználású kínai termékek, köztük a helikopter-alkatrészek, a navigációs berendezések, valamint a fegyverek és repülőgépek precíziós alkatrészeinek gyártásához használt gépek oroszországi szállításai megugrottak tavaly óta.
A kínaiak semmit sem adnak az oroszoknak, ami fegyvernek tűnik
– mondta egy magas rangú európai diplomata, hozzátéve: de nagyban szállítanak a fegyvergyártáshoz nélkülözhetetlen alkatrészeket, csipeket, gépeket, szerszámokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.