Sem hetet, sem hónapot, sem negyedévet nem zárt még olyan magasan a bitcoin, mint tette azt március utolsó napján: a legnagyobb kriptodeviza 70 300 dolláron állt március 31-én éjfélkor, ezzel története legmagasabb záróértékét érte el gyakorlatilag minden időtávot tekintve.
A token raliját továbbra is természetesen tüzeli a bitcoin-ETF-ekbe ismét lendületesen beáramló tőkemennyiség, ugyanakkor a piacok minden bizonnyal a rohamosan közelgő blokkjutalom-felezéssel kapcsolatos optimizmusukat is elkezdték már beárazni a token árfolyamába.
A blokkjutalom-felezés során ugyanis a blokklánc automatikusan megfelezi az egységnyi bitcoin-bányászatért járó jutalmak, azaz tokenek számát, visszafogva ezzel a kriptodeviza kínálati oldalának bővülési ütemét, relatív lökést adva ezzel a keresleti oldalnak, ami a múltban rendre újabb és újabb történelmi árfolyamcsúcsok megdöntéséig tüzelte a bitcoin kurzusát.
Mi az a blokkjutalom-felezés és miért hajtja állandóan történelmi árfolyamcsúcsig a bitcoint?A legnagyobb kriptodeviza árfolyama nemrég ismét megdöntötte történelmi csúcsát, a rekord hátterében pedig ismét feltűnt a blokkjutalom-felezés. |
Egy tokenért jelenleg 69 600 dollárt kell fizetni.
A szakértők szerint a bitcoin számára pozitív kilátásokat takar többek közt Jerome Powell Fed-elnök egyre inkább a kamatvágások irányába mutató kommunikációja, ahogy a globálisan egyre enyhülő kamatkörnyezet és az ETF-ek várakozásokon felüli teljesítménye is.
Érdemes ugyanakkor rámutatni, hogy a bitcoin befektetőinek hangulatát mérő félelemindex mutatója ismét az extrém mohóságot jelentő tartományban mozog, ami a múltban általában egy közelgő korrekció előjeleként funkcionált, ahogy a szakértők azt is kiemelik: a régóta pozícióban ülő befektetők egy jelentős része elkezdte már realizálni az árfolyamnyereségét, amit az elmúlt hónapok ralija generált számára, így az eladói nyomás is jelen van a piacon.
A bitcoin-ETF-ek az első negyedév során közel 12,1 milliárd dollárnyi nettó tőkét tudtak bevonni, ez a szám ugyanakkor a kiemelten magas díjakkal dolgozó, emiatt krónikus tőkemenekítés áldozatának tekinthető, zárt végűből tőzsdén kereskedetté alakított Grayscale alap 14,7 milliárdos kiáramlása nélkül, csupán az újonnan induló ETF-eket tekintve 26,8 milliárdon állna jelenleg. A legnagyobb nyertesnek a BlackRock IBIT-je tekinthető, amely egymaga 13,9 milliárd dollárt vont be, második helyen a Fidelity FBTC-je áll 7,5 milliárddal, míg a dobogó utolsó fokára az Ark alapja fért fel, a maga 2,3 milliárd dolláros nettó beáramlásával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.