BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Investment,,Graph,,Cryptocurrency,,Bitcoin,,Indicator,,Finance,,Investing,,Trader,,Risk,,Diagrams.

Elfogytak a megtakarítások, faképnél hagyták kedvenc befektetésüket a magyarok

Az elapadó megtakarítások következtében két év után megszakadt a hazai alapkezelői vagyon bővülése. A korábbi hónapokra jellemző százmilliárdos bevásárlás helyett mindössze 10 milliárd forint áramlott a befektetési alapokba áprilisban.

Megtört tavasszal a befektetési alapok jó sorozata, áprilisban hosszú idő után először nem nőtt a hazai alapkezelői szektor vagyona a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) legfrissebb adatai szerint.

befektetés, befektetési alap, Investment,,Graph,,Cryptocurrency,,Bitcoin,,Indicator,,Finance,,Investing,,Trader,,Risk,,Diagrams.
Fotó: Shutterstock

A BAMOSZ-tagok összesen 15 618 milliárd forintot kezeltek április végén, ez egy hajszálnyival – hatmilliárd forinttal – kevesebb a márciusi vagyonnál.

A múlt havi stagnálás egy kétéves felívelésnek vetett végett, legutóbb 2022 áprilisában csökkent az alapkezelőknél fialtatott eszközök összértéke.

Hirtelen elapadtak a friss megtakarítások

A megtorpanásért egyértelműen a hirtelen elapadó tőkebeáramlás okolható, az előző hónapokra jellemző, több százmilliárdos tétellel szemben áprilisban alig 11 milliárd forint friss megtakarítást vittek a portfóliómenedzserekhez a befektetők. Ez azért is éles fordulatnak számít, mert az idei első negyedévben még 1082 milliárd forintot szívott fel a piacról az eszközosztály, amely ezzel még az állampapíroknál is népszerűbbnek bizonyult a lakosság körében.

A legtöbb pénzt – az intézményi befektetők vagyonát kezelő zárt körű alapokat leszámítva – éppen a kötvényalapokból vonták ki a megtakarítók, összesen 44 milliárd forintot. 

Ezen belül is főként a rövid futamidejű kötvényektől szabadultak, ahonnan 24,1 milliárdnyi tőke távozott. A hozamok a jelentősebb kitárazást nem tudták kompenzálni, így közel 1 százalékkal zsugorodott az 5763 milliárdos vagyonával továbbra is legnagyobb méretű kategória.

Helycsere a befektetési alapok élbolyában

Az ingatlanalapok vagyona az egyaránt csekély mértékű tőkekiáramlás és árfolyam-emelkedés következtében nem változott, a mostanáig második legméretesebb kategória ugyanakkor a harmadik helyre szorult a jól teljesítő vegyes alapok mögött. Utóbbiba kiugróan sok, 68 milliárd forintnyi megtakarítás érkezett az előző hónapban, ami még az elmaradó hozamok mellett is közel 3 százalékos bővülést eredményezett.

A vegyes alapoknál csak az abszolút hozamú és az árupiaci termékkategória zárt erősebb hónapot, előbbi 4,2, utóbbi csaknem hét százalékos bővülést tud felmutatni. 

Az abszolút eszközöknél ez nagyrészt az 58 milliárdos friss befektetéseknek köszönhető, amit a kedvezően alakuló hozamok egészítettek ki. A jóval kisebb méretű árupiaci alapokat a négymilliárd forintos friss tőke mellett hárommilliárd forintos hozam is gyarapította.

Szintet léptek a részvényalapok

A részvényalapok bő 2 százalékos bővülésen vannak túl, ezzel mostanra elérte az ezermilliárd forintot a tőzsdei kitettséget adó kategória összvagyona. A mérföldkő eléréséhez tekintélyes, 28,7 milliárdos pénzbeáramlásra volt szükség, az árfolyammozgások ugyanis ezúttal nem álltak a befektetők mellé.

 

A pénzpiaci alapok és a tőkevédett termékek egyaránt 1 százalékkal zsugorodtak, előbbiből kilenc-, utóbbiból hétmilliárd forintot váltottak vissza a megtakarítók. Az alig néhány tízmilliárd forint útját egyengető származtatott alapok vagyona újabb 5 százalékkal apadt egy alap lejárta miatt.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.