Peking a mostaninál viharosabb kínai–amerikai viszonyra és egy újabb kereskedelmi háborúra készül, ha Donald Trumpot újra megválasztják az Egyesült Államok elnökének. Bár olyan vélemény is megfogalmazódott, hogy a konzervatív győzelem felgyorsíthatná az amerikai világhatalom hanyatlását, ami kedvező lenne Kínának.
Már az előző Trump-adminisztráció külügyére, Mike Pompeo tavaly megjelent memoárja kiverte Pekingben a biztosítékot, azzal a tétellel, hogy Tajvannak teljes körű diplomáciai elismerést kellene adni. Ettől
a kínai vezetők paranoiások lettek, mert Pompeo nézeteit Trump belső körének politikai irányvonalával azonosítják,
kivetítve azt egy esetleges újabb elnöki ciklusra.
Még élénken él a pekingi vezetők emlékezetében Trump előző elnöksége, mely komoly zűrzavart okozott a két ország viszonyában. Nem túlzás azt állítani, hogy Pekingben felsóhajtottak, amikor Donald Trump távozott a Fehér Házból.
Tény, hogy Biden elnök is megnehezítette a saját életét azzal, hogy fenntartotta, sőt kiterjesztette Trump Kínával szembeni kemény gazdaságpolitikáját, s koalíciókat épített ki az Egyesült Államok szövetségeseivel Kína ellen. Ugyanakkor Pekingben érzékelték Biden visszafogottságát, melyet jól példáz az óvatosság, mellyel a jelenlegi elnöki adminisztráció kezeli a Tajvan problémát.
Vannak olyan kínai tisztviselők, akik előnyösnek vélnék Trump novemberi győzelmében. Mondván,
a konzervatív győzelem felgyorsíthatja az amerikai világhatalom hanyatlását,
s eltaszíthatja az Egyesült Államoktól a Biden által megnyert Kína-ellenes koalíció tagjait, segítve Peking európai kapcsolatainak újjáépítését.
Összességében mégis úgy vélik a kínai hivatalnokok, hogy egy második Trump-ciklus káros hatásai valószínűleg felülmúlnák a lehetséges előnyöket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.