A magyar gazdaságban tavaly kezdődő árkonszolidáció, azaz az energia- és alapanyagárak csökkenése, valamint az infláció mérséklődése hatására az Opus Global első negyedéves működési bevétele a megelőző év azonos időszakához képest ugyan 14 százalékkal, 144 milliárd forintra esett, ám ezzel egyidejűleg a működési költségek még nagyobb arányban, 14,7 százalékkal zsugorodtak – közölte a tőzsdei cég pénteken reggel.
Az EBITDA 3,9 százalékkal maradt el a bázisidőszaki szinttől, amit a menedzsment a nagy súlyt képviselő ipar hozzáadott értékének – nemzetgazdaság egészére jellemző – csökkenésére vezet vissza, miközben kiemelik, hogy a piaci szolgáltatásoknál és az energiaszektorban stabil és kiszámítható volt a működés az időszakban.
Az, hogy a csoport adózás előtti eredménye 16,4 százalékkal növekedve, mégis csaknem 17,3 milliárd forintra emelkedett, a pénzügyi eredmény soron jelentkező 2,9 milliárd forintos plusznak köszönhető, hiszen ez jócskán túlszárnyalta a tavalyi, mintegy 240 milliós veszteséget. A fordulat nagyrészt a pénzügyi ráfordítások több mint 50 százalékos csökkenésének a következménye.
Az adófizetési kötelezettség teljesítését követően a csoport 3,6 százalékkal tudta növelni eredményét, így adózás után 11,9 milliárd forintot keresett, ami új rekord.
A tovább javuló profit megmutatta, komoly eredményeket értünk el a hatékonyság javulásában
– hangsúlyozta a negyedéves számokkal kapcsolatban Lélfai Koppány, az Opus Global vezérigazgatója. Azt is kiemelte, hogy az első negyedév alapján elérhető a társaság stratégiájában meghirdetett 2024-es konszolidált, 94 milliárd forintos EBITDA-cél.
A közleményben kitértek arra is, hogy az eredményességi célok teljesítése érdekében a működési költségek kezelése továbbra is fókuszban van. Az élelmiszeripari és energetikai szegmens is javuló eredményességről számolt be. Mindkét területre jellemző a terveknek és iparági benchmarkoknak megfelelően az árbevétel és a költségek csökkenése – ismertették.
A cég tájékoztatása szerint nagyon jól teljesített a turizmus, ahol a bevételek piacot meghaladó mértékben, több mint 30 százalékkal emelkedtek az első három hónapban.
Tőzsdenyitás után az Opus részvényei 1 százalék körüli mértékben csökkentek, utoljára 424 forinton kötöttek rá ügyletet. Az előző évi 382 forintos záróértékéhez viszonyítva viszont 11 százalékkal drágultak eddig idén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.