Riválist kaphatnak a New York-i központú tőzsdék, a TXSE Group ugyanis egy éven belül elindítaná a Texasi Értéktőzsdét (Texas Stock Exchange, TSE), amely lazább szabályokkal csalogatná Dallasba a globálisan is meghatározó vállalatokat.
A világ legnagyobb alapkezelője, a BlackRock mellett a Citadel Securities által is támogatott TXSE 120 millió dollár tőkét gyűjtött az induláshoz, és a tervek szerint még az idén benyújthatja a regisztrációs dokumentumokat az amerikai tőzsdefelügyeletnek (SEC), hogy megkezdhesse működését nemzeti értéktőzsdeként – írja a Reuters.
A tőkepiacok fellendülése miatt rengeteg amerikai és külföldi vállalat igyekezett tőzsdére vinni részvényeit, ami számos lehetőséget teremtett a tőzsdeüzemeltetők számára.
Az új tőzsdének azonban vélhetően így sem lesz könnyű talajt fognia az Egyesült Államokban, ahol a New York-i Értéktőzsde és a Nasdaq a 2000-es évek óta lényegében duopóliumot alkotva uralja a piacot.
A verseny mindig jó, és ezt a kihívót sem szabad félvállról venni
– mondta a hírügynökségnek J. J. Kinahan, az IG North America vezérigazgatója és a Tastytrade online brókerház elnöke.
A hasonló próbálkozások közül ugyanakkor több amerikai regionális tőzsde, köztük a philadelphiai, a bostoni és a chicagói, egyaránt a Nasdaqba vagy a New York-i börzébe olvadt be, miután a SEC az utóbbiak számára kedvező, az automatizált kereskedési platformokat előnyben részesítő szabályozást fogadott el.
Nehéz jelentős piaci részesedést elvenni a hagyományos piaci szereplőktől a kereskedés és a tőzsdei jegyzés tekintetében egyaránt
– mondta Owen Lau, az Oppenheimer & Co. vezető elemzője, hozzátéve, hogy több más börze is próbálkozott már ezzel, ám végül nem sikerült elérni, amit eredetileg szerettek volna.
A tőzsdék erejének egyik legfontosabb mérőszáma, a kereskedési volumen szintén a két New York-i központú iparági óriásnál koncentrálódik, ami megnehezíti a kis forgalmú tőzsdék számára, hogy nagy megbízásokat vonzzanak be a kereskedőktől.
A TXSE a két nagy riválisára jellemző, erősödő szabályozási kötöttségek és a „növekvő megfelelési költségek miatti elégedetlenséget” igyekszik meglovagolni, és magát egy „vezérigazgató-barátabb” alternatívaként igyekszik pozicionálni, és megnyerni magának a vállalatokat, hogy Dallasban jegyeztessék részvényeiket.
Egy vitatott Nasdaq-szabály előírja például a tőzsdén jegyzett vállalatoknak, hogy közzé kell tenniük az igazgatótanácsuk sokszínűségére vonatkozó információkat. A SEC 2021-ben hagyta jóvá a tervet, de most egy szövetségi fellebbviteli bíróságon újabb kihívással néz szembe.
Honlapja szerint a TXSE egy teljesen elektronikus, nemzeti értéktőzsde lesz, amely nagyban építene a tőzsdén kereskedett termékekre (ETP-k). A kereskedés a tervek szerint jövőre indulhat meg, és 2026-ban már új kibocsátókat is szeretnének üdvözölni a parketten.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.