Az áprilisi megingást követően újult erővel tértek magukhoz a tőzsdén kereskedett alapok (ETF), a költséghatékonyságuk és magas fokú diverzifikációt kínáló tulajdonságaik miatt világszerte egyre népszerűbb befektetési kategória vagyona májusban több mint félezer milliárd dollárral ugrott meg.
Múlt hónapban 4,6 százalékkal 12 460 milliárd dollárra nőtt a globális ETF-vagyon az LSEG Lipper adatai szerint. A bővülés leginkább a piaci lendületnek köszönhető, ami önmagában 423 milliárd dollárral dagasztotta az eszközosztály összértékét. A termékkategóriában emellett tekintélyes mennyiségű, 124 milliárd dollárnyi friss tőkét kötöttek le a megtakarítók szerte a világon.
A pénzüket ilyen termékekben fialtatni vágyók
A hozamokat is figyelembe véve az alternatív ETF-ek tudhatják maguk mögött a legnagyobb, nyolc százalékos gyarapodást, de remek hónapot tudhatnak maguk mögött a részvény ETF-ek és a pénzpiaci termékek is egyaránt ötszázalékos vagyonbővüléssel. A vegyes termékek eszközértéke bő négy százalékkal, az árupiaci ETF-eké pedig 3,3 százalékkal emelkedett májusban, míg a kötvényekbe fektető tőzsdén kereskedett alapok közel három százalékos bővülést értek el.
A legnagyobb piacnak számító Egyesült Államokban bejegyzett ETF-ekbe 91,4 milliárd dollár áramlott, a tőzsdén kereskedett alapok legnagyobb európai központjainak számító Írországban és Luxemburgban kibocsátott termékekből pedig 22,5, illetve hat milliárd dollárnyit markoltak fel a befektetők.
A best sellernek az amerikai részvényekbe fektető termékek bizonyultak, melyekből összesen 58,2 milliárd dollárnyit vásároltak.
A második legnépszerűbb terméktípusnak bizonyuló globális részvénykitettséget adó ETF-ekbe ennek csupán töredéke, 8,5 milliárd dollár érkezett, a legkeresettebb kötvényes kategória, a közepes futamidejű dollárkötvényeket tartalmazó ETF-ek pedig további 5,8 milliárdos megtakarítást szívtak fel világszerte.
A befektetési szolgáltatóknál is amerikai dominancia érvényesül: az ügyfélpénzekért folyó versenyt májusban a piacvezető BlackRock (iShares) nyerte, 30,3 milliárd dolláros tőkebeáramlással. A második helyen a 24,2 milliárd dollárnyi friss befektetést megszerző Vanguard végzett, a harmadik legnagyobb – 17,6 milliárd dolláros – pénzbeáramlást – pedig a State Street Global Advisors ETF-jei regisztrálták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.