Az év első felében forró téma volt a japán jen dollárral szembeni rekordszintre gyengülése. A trend még a tavalyi év elején indult, amikor az amerikai jegybank a kamatemelési ciklusa vége felé járt, míg a japán jegybank változatlanul fenntartotta a negatív kamatszintet és a hozamgörbekontrollt. A kamatkülönbözetre építő befektetési stratégiák (carry trade) az elmúlt másfél évben 34 éves mélypontra taszították a dollár-jen árfolyamot.
Úgy tűnik azonban, hogy az elmúlt két hétben jelentős fordulat állt be a devizapár árfolyamában, a jen közel 5 százalékot erősödött a július eleji szinthez képest a dollárral szemben, köszönhetően a szeptemberi amerikai kamatvágási várakozások erősödésének és a japán jegybank várható monetáris szigorításának. A kedvező amerikai makrogazdasági adatokat követően a piac szerint biztosra vehető a Fed kamatvágása a szeptember 18-i ülésén, míg további egy vagy két kamatvágás lehetősége is elérhetőnek tűnik a jelenlegi árazások alapján.
Japánban viszont a mostani tendenciák alapján további monetáris szigorításra van kilátás: 60 százalék esélyt lát arra a piac, hogy a japán jegybank szerdán újabb, 10 bázispontos kamatemelést hajt végre. A központi bank márciusban 17 év óta először emelt kamatot, véget vetve a negatív kamatpolitikának. A kamatemelés mellett a Bank of Japan további szigorításként részletes terveket jelenthet be az államkötvény-vásárlások csökkentésére. A piaci szereplők arra számítanak, hogy a bank a jelenlegi 6 ezermilliárd jenről, azaz mintegy 39 milliárd dollárnak megfelelő összegről a felére csökkenti a havi vásárlást.
A gyengülő japán jen a japán vállalati profitokat viszont erősítette, ami komoly ralit indított a japán részvénypiacon, és 1989 óta nem látott csúcsra ért fel a Tokiói Értéktőzsde indexe, a Nikkei. A tőkepiaci ralit tovább fűtötte a külföldi tőkebeáramlás megnövekedett mennyisége. A piaci bizalmat erősítette a SoftBank, a Sony, a Toyota és más blue chip vállalatok várakozásokat meghaladó eredménye is.
A dollár-jen trend megfordulása és az elmúlt hetekben látott amerikai részvénypiaci korrekció azonban betehet a további emelkedésnek rövid távon. Míg az exportáló japán vállalatok jenben számított nyereségét növelte a leértékelődő japán deviza, a trend megfordulásával a hátszél hirtelen szembeszéllé változhat. A trendforduló a Nikkei indexen is látszódik, amely az elmúlt tíz nap alatt közel 7 százalékot esett.
A Nikkei index árfolyamában jelenleg 37 ezer pontnál húzódik a 200 napos mozgóátlag, erősítve egy vízszintes támaszt. Könnyen elképzelhető, hogy első alkalommal onnan felpattan az index, de ha a következő időszakban szignifikánsan letöri, nagyobb tér nyílhat lefelé. Ez esetben 34 ezer, majd 30 500 pontnál adódnának meghatározó támaszok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.