Kisebb korrekcióba kezdett a forint az euróval és a dollárral szemben is Virág Barnabás MNB-alelnök kamatdöntést követő beszéde során, melyben a szakértő betekintést engedett a piacoknak a jegybank potenciális idei kamatpályájába.
A háttérbeszélgetésen elhangzott, az MNB ezek után is adatvezérelten hozza majd meg aktuális kamatdöntéseit, a gazdaság állapota viszont nem lesz kulcsfontosságú a monetáris tanács ülésein, mivel annak megtorpanásában elsősorban külső tényezők, nem pedig a restriktív monetáris politika játszották a legfontosabb szerepet. Virág Barnabás újságírói kérdésre válaszul elmondta, továbbra is a kamattartás és a 25 bázispontos vágás közt döntenek majd a monetáris tanács tagjai,
az idén pedig egy, de inkább két kamatvágással érdemes számolni az MNB részéről.
A keddi döntéssel kapcsolatban kiemelte, egyhangú döntést hoztak a vezető jegybankárok, az államnak a jegybanknál vezetett számláján, a kesz-en pedig 3500 milliárd forint van jelenleg, ami brutálisan erős számnak számít a szakértő szerint.
A jegybank alelnökének szavait hallva a forint kisebb korrekcióba kezdett mindkét kiemelten fontos fronton, a dollárral szemben volt nagyobb a gyengülés, a 351,8-es szintről egészen 352,5-ig csúszott a jegyzés, míg az eurókereszt 392,8 és 393,2 közt mozgott.
A forint minimális talajvesztése mögött az állhat, hogy az MNB ezek szerint minden bizonnyal még kétszer csökkenti majd a devizánk kamattámaszát az idén, ami az euróval és a dollárral szembeni kamatkülönbözet szűküléséhez vezethet már középtávon is, ez pedig csökkenti a hazai piac vonzerejét.
A rövid távú kilátások ugyanakkor továbbra is kedvezők a forint számára.
A Fed ugyanis szeptemberben minden bizonnyal megvágja majd az amerikai irányadó kamatot, ami először a dollár támaszának gyengülésével jár majd, és átmenetileg a forint jöhet ki kedvezőbben a monetáris politikai tandemből, mely jelen állás szerint még egy hónapig biztosan élvezheti majd a monetáris támaszt.
Fontos lesz azonban, hogy az amerikai Fed és az eurózóna jegybankja, az EKB hogyan alakítja majd saját kamatpályáját: amennyiben ugyanis mindkét nagy központi bank lendületesen elkezdi vagdosni saját irányadó kamatát, akkor az MNB hasonló lépései nem lesznek majd kiugrók a piacon, a kamatkülönbözet pedig, ugyan alacsonyabb szintek mellett, de akár még fenn is maradhat, ez pedig örömhír lenne a forint számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.