BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kötvényrali Kínában: mindez csak a gazdaság gyengeségét leplezi

Hivatalosan a tavaly márciusi amerikai bankpánikkal magyarázzák a kötvénypiaci intervenciót Kínában. A bankok hitelezés helyett az alacsony hozamú kötvényekben tartják a pénzt, mivel hiányoznak az ígéretes befektetési lehetőségek.

Minden piac szenved Kínában, csak az államkötvények piaca virul.  A 10 éves állampapírok hozama 2,18 százalékra süllyedt az egy évvel korábbi 2,6 százalékról. Mivel a kötvények hozama és árfolyama ellentétesen mozog, kötvényrali zajlik az országban. Ennek mindenütt máshol örülnének, Peking azonban megpróbálja megállítani az általa kibocsátott kötvények raliját.

kínai befektetés, kína,
Peking fékezi a kötvényralit / Fotó: NurPhoto via AFP

Van jele az intervenciónak, amennyiben a kínai államkötvényhozamok valóban emelkedtek az elmúlt héten. Ennek oka, hogy 

az államilag támogatott bankok beléptek az eladói oldalra.

Az is fékezi a ralit, hogy a kínai központi bank a múlt hónapban megállapodásokat írt alá brókerekkel több százmilliárd jüan kölcsön felvételéről államkötvényekben. Nem kis összegről van szó, hiszen 100 milliárd jüan 14 milliárd dollárnak felel meg. Emellett a pekingi szabályozók fokozták a kötvénypiacon aktív bankok ellenőrzését is.

Hivatalosan a bankpániktól félnek

Bár világszerte gyakori, hogy a központi bankok beavatkoznak a kötvénypiacon, 

ritka, hogy a hozamok növelése érdekében lépnének fel.

Peking azzal magyarázza a lépéseit, hogy a kínai bankok hatalmas veszteségeket szenvednének el, ha a kötvényrali éles fordulatot venne. Példaként a tavaly márciusi amerikai bankpánikot és a Silicon Valley Bank csődjét emlegetik. A bank betéteseit ugyanis megijesztette a mérlegben lévő nem realizált veszteség, ami azokból az amerikai kincstári kötvényekből keletkezett, amelyeket még a Federal Reserve kamatemelése előtt vásároltak.

Piaci elemzők szerint 

valójában Pekinget nem az alacsony kötvényhozamok aggasztják, hanem az, amit a kínai gazdaságról üzennek.

Hogy a bankok hitelezés helyett az alacsony hozamú kötvényekben tartják a pénzt. Hogy hiányoznak az ígéretes befektetési lehetőségek, hogy a kínai CSI 300 index, amely a Sanghajban és Sencsenben jegyzett legnagyobb részvényeket követi, idén eddig 3 százalékot csúszott, míg az ingatlanpiac, amely korábban a kínai háztartások legnépszerűbb befektetési formája volt, továbbra is halódik. A kínai gazdaság gyengélkedik, s a befektetők kerülik a kockázatot, mit sem zavartatva magukat az alacsony hozamoktól.  

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.