A forint erősödését várja az euróval szemben az év hátralévő részére, sőt az euró-forint shortolását is felvetette befektetési ötletként hétfőn az MBH Bank az általa használt úgynevezett VAR-modell alapján.
A VAR (Vektor AutoRegressziós) modell egy az idősoros adatok elemzésére használt statisztikai modell, különösen gazdasági és pénzügyi területeken. A modell lehetővé teszi több változó egyidejű elemzését, figyelembe véve a köztük lévő összefüggéseket és hatásokat az idő múlásával. A VAR modell alapvetően azt vizsgálja, hogy a különböző változók hogyan befolyásolják egymást a múltbeli adatok alapján, segítve ezzel a jövőbeli trendek és kapcsolatok előrejelzését.
Emellett a bank szerint fontos tényező, hogy az MNB nem csökkentette az alapkamatot a legutóbbi kamatdöntő ülésén, így a vártnál tartósabban hozhat a forint magasabb reálkamatot az euróhoz képest.
A kamaton felül a pozitív külkereskedelmi mérleg is javít a forint helyzetén a közösségi devizával szemben.
A forint erősödését az euróval szemben leginkább támogató makroadatok a modell szerint:
• FRA 3x6 (hat hónap múlva lejáró 3 hónapos határidős kamatláb),
• külkereskedelmi mérleg.
Az MBH egy korábbi elemzésében már hangsúlyozta, hogy a forint erősödését várja technikai alapon is, amit a VAR modell újból megerősít. A forint technikai képe alapján a pénzintézet a következő szinteket azonosítja:
Bár az MBH Bank célárfolyam euró-forintra 392,50 év végére, ám kereskedési stratégiai szempontból a bank elemzői szerint akár ennél alacsonyabb szinteket is elérhet az árfolyam átmenetileg a közeljövőben. Ennek hátterében egy túlzott globális vagy regionális piaci reakció, illetve a piaci várakozások átmeneti és heves kilengése, felfokozódása állhat, ami a forintot is érintené.
Az MBH felveti egy másik spekuláció lehetőségét is, mégpedig a román lej-cseh korona longot, mivel az év végéig a román lej erősödésére számít. Ezzel az ügylettel a potenciális árfolyamnyereségen felül pozitív carry érhető el, tehát amíg az ügylet tőkeáttétes pozícióban marad, a befektető megkapja a két deviza kamatkülönbözetét.
A fundamentális adatok közül ehhez főként a román pénzkínálatot vették figyelembe.
A cseh korona szempontjából:
Mindkét ország adatai közül az infláció, az államadósság és a fizetési mérleg esik a latba.
A tippadó 5,42 százalékos hozampotenciált lát a kereskedési ötletben a modell szerint.
Technikai szemmel amúgy éppen egy hosszabb távú emelkedés második szakaszában vagyunk – jegyzi meg a bank. A felfelé mozgással egy 2020 óta tartó erőteljes csehkorona-erősödést és/vagy románlej-gyengülést korrigál a piac.
A 2020 óta tartó árfolyamhullámzásból számítható potenciális célzóna 5,257 és 5,353 között húzódik.
A stopszintet érdemes lehet 4,94-ra tenni.
A közép-európai devizapárok közül a román lej-cseh korona a legvonzóbb, mert a következő 4 hónap kumulált várható hozama ennél a legnagyobb – teszik hozzá az elemzők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.