Az OpenAI a legnagyobb tech startup ma világszerte, amelybe dollármilliárdokat pakolnának a különböző befektetők, ám a cég vezetési struktúrája nem igazán emlékeztet normális vállalatra, hiszen az OpenAI eredetileg egyfajta jótékonysági kutatóintézetként indult. Ezzel ugyan a társaság képes volt több tízmillió dollárt összegyűjteni, ám hamarosan kiderült, hogy a mesterséges intelligencia fejlesztése annyira drága, hogy azt nem lehet pusztán adományokból finanszírozni.
A befektetők érdekében ezért egy forprofit leányvállalat született, mely a befektetett összeg százszorosában korlátozta a befektetők számára kifizethető nyereséget. A céget azonban elméletileg még mindig a nonprofit szervezet vezeti, még ha tavaly év végén kiderült is, hogy ez a valóságban nincs így. A rendkívüli összegeket felemésztő fejlesztések folytatásához azonban az OpenAI-nak újabb tőkebevonásra van szüksége, és a befektetők szeretnék most már elhagyni az egész emberiség javát szolgáló nonprofit igazgatótanács irányítását.
A mesterséges intelligenciával foglalkozó startup, úgy tűnik, meghajolt a befektetők akarata előtt, a cég hagyományos vállalattá alakulhat, és részvényekhez juthat a vállalat vezérigazgatója, Sam Altman is. A Bloomberg információi szerint
a cég 7 százalékát kaphatja meg Altman, aki talán utolsóként maradt az OpenAI-nál az alapítók közül.
Tekintve, hogy a következő tőkebevonás sajtóhírek szerint 150 milliárd dolláros cégértéken történne, a vezérigazgató egy csapásra több mint 10 milliárd dolláros vagyonra tenne szert. A tőkebevonást segítendő az OpenAI bemutatta legújabb, a cég szerint érvelni is képes modelljét, az o1-et.
Szerdán az OpenAI háza tájáról más hírek is felröppentek, távozik ugyanis három felső vezető is a cégtől, köztük Mira Murati, akit Altman novemberi menesztésekor átmeneti vezérigazgatónak nevezett ki az igazgatótanács. Murati akkor nyilvánosan Altman mellé áll, és nem fogadta el a kinevezést. A Reuters úgy tudja, hogy amíg a kilépéséről megállapodnak, Murati továbbra is folytatja a munkát a ChatGPT fejlesztőjénél. Kérdés azonban, hogy a vezetők távozása hogyan érinti az OpenAI tőkebevonását.
A legtöbb tőkeemelésnél ugyanis lényeges kedvezőtlen változások lehetővé teszik, hogy a befektetők kihátráljanak a lehetőség mögül. Murati mellett Barret Zoph kutatási alelnök és Bob McGrew kutatási igazgató is távozik a cégtől, csatlakozva az OpenAI-t elhagyó felső vezetők egyre bővülő táborához. Mind a hárman szerdán jelentették be döntésüket az X-en, helyi idő szerint délután. Augusztusban John Schulman, a startup egyik alapítója közölte az X-en, hogy csatlakozik a versenytárs Anthropichoz, míg egy másik alapító, Greg Brockman év végéig hátrább vonult a vállalattól.
Ilya Sutskever, akit a cég agyának tartottak, és aki Altman kirúgásában és visszavételében is kulcsszerepet játszott, májusban állt fel.
Az X-en Altman részleteket is elárult Murati távozásáról, és elfogadta a technikai igazgató érvét, mely szerint nincs jó időpont a távozásra, muszáj volt hirtelen meghoznia a döntést, mert egyébként kiszivárgott volna, és azt is, hogy a felszálló ágban akart lelépni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.