Menetrendszerűen újabb csúcsdöntéssel búcsúztatták a nyarat a hazai befektetési alapok, melyek vagyona 0,7 százalékkal, 21 188 milliárd forintra hízott augusztusban a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint.
A magyar befektetési alapok menetelése ezzel már 28 hónapja, vagyis közel két és fél éve töretlen. Az újabb, 153 milliárd forintos gyarapodásban a friss megtakarítások játszották a döntő szerepet.
A legtöbb friss pénzt ezúttal is részvényalapokban helyezték el a megtakarítók, akik 78 milliárd forintért vásároltak ilyen, jellemzően kockázatosabb eszközöket.
A tőzsdei hozamok most nem állak a megtakarítók mellé – a BUX index 1,6 százalékkal süllyedt augusztusban –, a 19 milliárd forintos árfolyamveszteséget ötmilliárdos devizapiaci csökkenés is tetézte, ám ezzel együtt is 1 százalékkal nőtt a második legnagyobb kategória vagyona.
A közel 6600 milliárd forintos összvagyonnal a legnagyobb méretű terméktípust képviselő kötvényalapok 45 milliárd forint megtakarítást szívtak fel, és itt a befektetési jegyek átértékelődése (plusz 26 milliárd forint) felülmúlta a kedvezőtlen devizahatásokat is (mínusz 19 milliárd forint). A kategória így szűk 1 százalékos növekedést tudott felmutatni augusztusban.
Viszonylag nagyobb tőke érkezett még a második reneszánszukat élő vegyes termékekbe is. A 32 milliárd forintos friss megtakarításhoz a piaci árfolyammozgások nem tudtak hozzátenni, a forint átértékelődése ellenben hétmilliárd forinttal csökkentette az itt kezelt állomány értékét. A többféle eszköztípusból építkező kategória így a kötvényekéhez hasonló, alig 1 százalékos bővülést tudhat maga mögött.
A fentiekhez hasonlóan tekintélyes méretű, több ezermilliárd forint útját egyengető ingatlanalapok ezúttal a hozamokat tekintve remekeltek, 33 milliárd forinttal emelve a kezelt vagyon értékét, noha a devizaárfolyamok alakulása ezt hétmilliárd forinttal erodálta. A befektetők 11 milliárd forinttal növelték itteni kitettségüket, így összességében itt is 1 százalékos volt az augusztusi bővülés.
A többi termék nem igazán ragadta meg a befektetők fantáziáját, a pénzpiaci alapokból 12 milliárd forint, a származtatott eszközökből pedig 10 milliárd forint távozott. A tőkekiáramlást az előbbieknél a csekély hozamok sem tudták érdemben ellensúlyozni, az utóbbiaknál pedig még a piaci árfolyamesések is növelték a mínuszt, 1,9, illetve 1,3 százalékos vagyoncsökkenést eredményezve.
Az alig néhány tízmilliárd forintot fialtató garantált alapok állóvizét pénz- és árfolyammozgások sem kavarták fel az utolsó nyári hónapban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.