A szavazó amerikai jegybankárok többsége a 0,5 százalékos kamatvágást támogatta a Fed legutóbbi ülésén, de volt egy kisebbség, mely a negyed százalékra szavazott. A szeptemberi határozott lépés meglepett néhány elemzőt, s igazolta a vérmes piaci árazást. Ám a szavazást megelőző vita az eredménynél jóval nagyobb megosztottságot jelez. A forint árfolyama számára is izgalmas a kérdés: emlékezhetünk, a nagy kamatvágás gyengítette a dollárt és segítette a forintot, és az amerikai kamatlazítás üteme a jövőt illetően is fontos tényező lehet.
Az irányadó kamat 4,75 és 5 százalék közötti tartományba történő csökkentéséről szóló döntést a Fed kamatmeghatározó bizottságának 12 tagja közül 11 támogatta. Az egyik döntéshozó a kisebb csökkentésre szavazott, s bár a voksolás döntő fölényt jelez, a jegyzőkönyv mégis azt sugallja, hogy a kisebbségi szavazó
fenntartásait más döntéshozók is oszthatták.
A korábbi tapasztalatok alapján a Fed gyakran hajt végre negyedpontos változtatásokat, mert ez több időt ad a tisztviselőknek arra, hogy tanulmányozzák a piaci reakciókat. A jegyzőkönyv alapján meghatározatlan számú tisztviselő gondolta úgy, hogy a kisebb csökkentés lenne indokolt a masszív gazdaság, az alacsony munkanélküliség és a célt meghaladó infláció miatt.
Néhány tisztviselő úgy gondolta, hogy a kisebb csökkentés a politika normalizálásának kiszámíthatóbb útját jelezné
– olvasható a jegyzőkönyvben, melyből kiderül, hogy néhány tisztviselő, aki a nagyobb vágásra szavazott, azt is jelezte, hogy támogatna egy kisebb kamatcsökkentést is.
Nem túl bőbeszédű a jegyzőkönyv a jövőbeni kilátásokkal kapcsolatosan. Annyi azért kitűnik, hogy
ha az infláció továbbra is a Fed 2 százalékos célja felé halad, s a foglalkoztatás a jelenlegi trendje szerint bővül, akkor valószínűleg helyénvaló lenne egy semlegesebb irányvonal felé mozdulni.
A tisztviselők abban is egyetértettek, hogy az ülésen jóváhagyott nagyobb vágás nem lehet a gazdasági kilátásokkal kapcsolatos aggodalom jele, és nem tekinthető jelzésnek arra, hogy a Fed készen állna a kamatlábak gyors csökkentésére.
A múlt heti, túlfűtött munkaerőpiacra utaló adatok alaposan lehűtötték a kamatvágási spekulációkat. Nem mellesleg felrázták a tőzsdéket. Míg a jelentés előtt a határidős kamatpiacok befektetői azon vitatkoztak, hogy a Fed negyed vagy fél százalékponttal csökkenti-e a kamatlábakat a következő, november 6–7-i ülésén, s az árazás egyharmad esélyt adott egy nagyobb vágásnak. Addig a foglalkoztatási jelentés után a befektetők már nem számítanak nagyobb kamatcsökkentésre, s ha eddig azon morfondíroztak, hogy mennyit vág legközelebb a Fed,
most azon spekulál a Wall Street, hogy egyáltalán vágnak-e kamatot novemberben?
Az árazás immár ahhoz is komoly valószínűséget kapcsol, hogy a tisztviselők stabilan tartják az irányadó kamatlábat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.