BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Távolodik a 410-es lélektani határtól a forint, de sorsdöntő hét vár a devizánkra

Az amerikai elnökválasztás egymagában páratlan izgalmakat jelent a tőkepiacok számára, de mindezt tetézi, hogy a héten még az amerikai jegybank, a Fed is összeül, és dönt a világ legnagyobb gazdaságának kamatkörnyezetéről. A forint átmenetileg számíthat egy kis támaszra, de hosszabb távon már csak a kérdőjelek sorakoznak, a kilátások pedig nem ragyogók.

Múlt heti szakadását követően relatíve jó formában kezdte az amerikai elnökválasztással és a Fed csütörtöki kamatdöntésével fémjelzett hetet a forint, a hazai deviza elsősorban a dollárral szemben javított nagyot, 0,7 százalékot, az árfolyam így a hét vége felé látott 377 környéki szintekről jelentősen lejjebb kúszott, késő délután 374,3 forintot kell csak fizetni egy zöldhasúért. Az euróval szemben 0,1 százalékos pluszban, 407,8-on jár a forint jelenleg.

Hungarian,Forint,Euro,Exchange,Rate:,Hungarian,Forint,And,Euro,Coins
Ritka izgalmas hete lesz a forintnak / Fotó: Shutterstock

Múlt héten minden lécet levert a forint

A forint mai korrekciója kifejezetten jól jött a devizánk számára, a magyar fizetőeszköz ugyanis a múlt héten gyakorlatilag minden lécet levert: a friss, vártnál sokkal gyengébb hazai GDP-adatot látva a forint nyomban kapitulált, 

  • a 405-ös, az elmúlt hetekben relatíve stabilnak tekintett szintről szabadesésbe kezdett, 
  • a szerdai nap folyamán a 409-es szintet is áttörte egy rövid időre.

A VG által megkérdezett elemzők szerint a forint múltheti beszakadása 

sajnos messze nem elképzelhetetlen a közeljövőben sem.

A magyar gazdasággal és a forinttal kapcsolatban ugyanis továbbra sincsenek jó hírek és kilátások, a devizánk pedig most már kifejezetten fontos lélektani szintek környékén mozog, főként az euróval szemben – így ezeknél az érzékeny pontoknál elég lehet egy nagyobb intézményi befektetői forinteladás is ahhoz, hogy az árfolyam ugyanúgy megcsússzon, mint tette azt október utolsó hetében.

Trump vagy Harris: erős marad a dollár?

A hét egyértelműen legfontosabb eseménye a keddi amerikai elnökválasztás, melynek eredménye ugyan jó eséllyel még egy pár napig nem lesz meg, az exit pollok alapján vélt kimenetel már biztosan érdemben mozgatja majd a tőke- és devizapiacokat világszerte. A dollár árfolyamára kifejtett hatást azonban egyelőre nehéz előrejelezni: a gazdaságpolitikai várakozások szerint mind Trump, mind Harris expanzív, azaz növekedés segítő fiskális politikát folytatna majd, aminek áttételesen inflációgerjesztő mellékhatása van. 

Ez azt irányozná elő, hogy a Fednek az inflációs nyomás enyhítése érdekében viszonylag magasan kell majd tartania a kamatokat a világ legnagyobb gazdaságában, 

ez pedig egyértelműen támogatná a dollár erejét. 

A piacokon az az általános vélekedés, hogy egy Trump-győzelem tenne jobbat a dollárnak, hiszen a republikánus gazdaságpolitika általában magasabb kamatokat hoz magával, mint a demokrata, de ez a feltételezés legutóbb pont Trump elnöksége alatt bukott el látványosan, mikor négy év alatt a zöldhasú 10 százalékkal értékelődött le a republikánus terminus végére – köszönhetően nem kis részben például Trump Kínával kirobbantott kereskedelmi háborújának, ami bizonytalanságot szült a piacon.

Vágni fog a Fed, örülhet a forint?

A Fed kamatpolitikájának azonban nemcsak a választást követően lesz nagy hatása a dollárra, áttételesen pedig a forintra is, hanem már a választás hetének folyamán is: az amerikai jegybank ugyanis november 7-én, csütörtökön teszi majd közzé legfrissebb döntését, melytől a befektetők jelenleg (a határidős opciók alakulása alapján) a friss makrogazdasági adatokat, a váratlanul kedvező munkaerőpiaci és a várakozásoknak megfelelően alakuló inflációs adatokat látva

100 százalékos bizonyossággal 25 bázispontos kamatcsökkentésre várnak.

Fontos kiemelni, hogy míg Powelléknek az eheti döntését az elnökválasztás eredménye még minden bizonnyal semmilyen mértékben nem befolyásolja majd, az amerikai jegybank feje csütörtöki sajtótájékoztatójában minden bizonnyal nem kevés kérdést kap majd a következő terminusra vonatkozóan, valamilyen szintű betekintést így már kaphatunk majd abba, hogyan látják a jegybankárok a következő négy évet monetáris politikai oldalról.

Az eheti 25 bázispontos kamatcsökkentés tankönyv szerint adhat majd egy kisebb pozitív lökést a forintnak, a dollár gyengülése ugyanis rendre segíti a feltörekvő piaci devizákat, így a forintot is. Nagy kérdés ugyanakkor, hogy ennek a szinte biztosnak vélt vágásnak mekkora részét árazta már most be a piac, így azt, hogy mekkora támaszra lelhet a forint a dollár oldaláról, egyelőre nehéz megmondani.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.