BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszaadta az euró a forinttól kapott taslit

Bizonytalansági tényezőből csak eggyel lett kevesebb Donald Trump megválasztásával, ugyanakkor ezáltal eggyel több lett a kockázati tényező is. A forint hétvégére elfáradt, nem súlyzózik tovább – kiesett a kezéből a kettlebell.

Az euró-forint árfolyamban egy hét alatt bekövetkezett nyolcforintos szakadás már történelem, ahogy a kiváltó ok, Donald Trump második elnöki ciklusára szerdán a választóktól kapott felhatalmazása is azzá válik. A devizapiac gyorsan felejt, új impulzusok jönnek, felülírva a korábbiakat. 

forint árfolyama gyengült, a választási győztes Donald Trumpot ez nyilván nem hozza izgalomba, de a dollár erősödése általában nincs ínyére Key Speakers At Conservative Political Action Conference
Egy visszatérő kiszámíthatatlansági tényezővel kell ezentúl számolniuk a devizakerekedőknek / Fotó: Getty Images/Bloomberg

Ez történt pénteken a forinttal is, amelynek euróval szembeni keresztárfolyamának elvileg a 404 forintos szint felé kellett volna vennie az irányt, hogy a 402,50-403,50 között húzódó technikai akadályt átvíve tovább erősödjön. Ehhez képest fölpillantott, s megindul előbb a 405-ös, majd a 406-os, végül a 407-es szint irányába. Kora délután már 50 fillérrel volt a csupán alatta, de később fölé lőtt.. 

A forint az év végére visszaerősödhet

A technikai ábrán a trendvonal 403,2 és 410 forintnál húzódik, azaz e kettő között bármi bekövetkezhet az árfolyam mozgásában. Az Equilor vezető elemzője, Varga Zoltán szerint 408,50 közelében lévő ellenállást kell figyelni, ha azt áttöri a forint, akkor 413,9 forintig is elszaladhat a keresztárfolyam. Érdemes azonban megemlíteni, hogy az MACD indikátor hosszú idő után eladási jelzést adott.

Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője szerint optimális esetben, 

külső sokkok hiányában az év vége felé akár a 400-as szint alá is benézhet az euró-forint keresztárfolyam, 

különösen a két ünnep közötti illikvid kereskedésben lehet az árfolyamot "erősíteni" például az adósságráta csökkentése miatt néhány jól irányzott ügylettel. Ez azonban időleges, a szakértő szerint jövőre és középtávon is folytatódhat a forint lassú leértékelődése. Az év hátralévő részében viszont szélesedhet a kamatkülönbözet, ami a forint malmára hajthatja a vizet.

Trippon Mariann várakozása szerint az MNB idén már nem fogja tudni csökkenteni az irányadó rátát, miközben a Fedtől még 70 százalékos bizonyossággal várható még egy lazító lépés. Ez valamint a fundamentális aspektusból továbbra is jelentős külkereskedelmi többlet forinterősítő tényezőként jelentkezhet.

Ami a dollár mozgását illeti, ott sincsenek jó híreink. Megindult a visszarendeződés, a forint szépen araszol felfelé, a gyengébb irányba, s ezen az elnökválasztási procedúra miatt csütörtökre áttett Fed-kamatdöntő ülésen meglépett 25 bázispontos csökkentés sem változtatott. 

A dollár útja kiszámíthatatlan 

A trend semleges, a forintgyengülés viszont benne van a pakliban, noha rövid távon az indikátorok a fordulat lehetőségét is mutatják. Igaz innentől bármilyen, Donald Trump szájából elhangzó állítás, fenyegetés vagy kósza ötlet is az őrületbe kergetheti a devizakereskedőket, jó lesz ehhez hozzászokni.

A dollár jegyzése délután kényelmesen átsétált a 378-as szinten, egy százalékot erősödve a forinttal szemben. A 375,84 forintnál húzódó ellenállást már letörte, a következővel 380 forintnál találkozik a zöldhasú, amely az euróhoz képest is 0,3 százalékkal erősödni tudott pénteken, megkarcolva az 1,076 -os szintet is.

A forint nem lóg ki a feltörekvő piaci devizák sorából, a dollár erősödése náluk többségében egy százalékon belüli értékvesztést eredményezett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.