Az euró-forint árfolyamban egy hét alatt bekövetkezett nyolcforintos szakadás már történelem, ahogy a kiváltó ok, Donald Trump második elnöki ciklusára szerdán a választóktól kapott felhatalmazása is azzá válik. A devizapiac gyorsan felejt, új impulzusok jönnek, felülírva a korábbiakat.
Ez történt pénteken a forinttal is, amelynek euróval szembeni keresztárfolyamának elvileg a 404 forintos szint felé kellett volna vennie az irányt, hogy a 402,50-403,50 között húzódó technikai akadályt átvíve tovább erősödjön. Ehhez képest fölpillantott, s megindul előbb a 405-ös, majd a 406-os, végül a 407-es szint irányába. Kora délután már 50 fillérrel volt a csupán alatta, de később fölé lőtt..
A technikai ábrán a trendvonal 403,2 és 410 forintnál húzódik, azaz e kettő között bármi bekövetkezhet az árfolyam mozgásában. Az Equilor vezető elemzője, Varga Zoltán szerint 408,50 közelében lévő ellenállást kell figyelni, ha azt áttöri a forint, akkor 413,9 forintig is elszaladhat a keresztárfolyam. Érdemes azonban megemlíteni, hogy az MACD indikátor hosszú idő után eladási jelzést adott.
Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője szerint optimális esetben,
külső sokkok hiányában az év vége felé akár a 400-as szint alá is benézhet az euró-forint keresztárfolyam,
különösen a két ünnep közötti illikvid kereskedésben lehet az árfolyamot "erősíteni" például az adósságráta csökkentése miatt néhány jól irányzott ügylettel. Ez azonban időleges, a szakértő szerint jövőre és középtávon is folytatódhat a forint lassú leértékelődése. Az év hátralévő részében viszont szélesedhet a kamatkülönbözet, ami a forint malmára hajthatja a vizet.
Trippon Mariann várakozása szerint az MNB idén már nem fogja tudni csökkenteni az irányadó rátát, miközben a Fedtől még 70 százalékos bizonyossággal várható még egy lazító lépés. Ez valamint a fundamentális aspektusból továbbra is jelentős külkereskedelmi többlet forinterősítő tényezőként jelentkezhet.
Ami a dollár mozgását illeti, ott sincsenek jó híreink. Megindult a visszarendeződés, a forint szépen araszol felfelé, a gyengébb irányba, s ezen az elnökválasztási procedúra miatt csütörtökre áttett Fed-kamatdöntő ülésen meglépett 25 bázispontos csökkentés sem változtatott.
A trend semleges, a forintgyengülés viszont benne van a pakliban, noha rövid távon az indikátorok a fordulat lehetőségét is mutatják. Igaz innentől bármilyen, Donald Trump szájából elhangzó állítás, fenyegetés vagy kósza ötlet is az őrületbe kergetheti a devizakereskedőket, jó lesz ehhez hozzászokni.
A dollár jegyzése délután kényelmesen átsétált a 378-as szinten, egy százalékot erősödve a forinttal szemben. A 375,84 forintnál húzódó ellenállást már letörte, a következővel 380 forintnál találkozik a zöldhasú, amely az euróhoz képest is 0,3 százalékkal erősödni tudott pénteken, megkarcolva az 1,076 -os szintet is.
A forint nem lóg ki a feltörekvő piaci devizák sorából, a dollár erősödése náluk többségében egy százalékon belüli értékvesztést eredményezett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.