Már az október 23-i pesti kereskedési szünnapot is megsínylette a forint. Mindenszentek még nagyobb kilengéseket ígér, miután az előző napokban csúnyán elbánt a piac a gyengélkedő forinttal. Amire az elemzők azt mondták, hogy a 408 forintos euró még nem a pánik volt. A pénteki illikvid kereskedés akár temetői hangulatot is hozhat a magyar deviza piacán.
Illikvid piac tipikus esete, amikor egy magyar nemzeti ünnep miatt, vagy vallási ünnepek országonként eltérő ütemezése okán, a pesti parkett éppen zárva tart, de London nyitva van, s a londoni brókerek szinte magukra maradnak a forintpiacon. Épp ilyen volt helyzet október 23-án és pont ez a szituáció most mindenszentek napján is.
Ilyenkor akár egy-egy nagyobb, jól irányzott pozícióval is befolyásolható időlegesen az árfolyam, emiatt jelentősen megnőhet a napon belüli volatilitás. Amit gyakran ki is használnak a játékos kedvű brókerek, arra építve, hogy a tájékozottabb piaci szereplők nem kereskednek, a jelenlévők meg csak az árfolyammozgásokra, s legfeljebb a hírek főcímeire reagálnak. Aligha kutatják a magyarországi és a forintpiaci események hátterét. Nem olvassák el, hogy mit mond a piacok megnyugtatására Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.
Tekintettel a magyar deviza egész heti vesszőfutására, s a 408 forintos eurónál is magasabb felszúrásokra, jó eséllyel a gyenge oldalra irányulhat a spekuláció. Annál is inkább, mert amint azt Buró Szilárd az Equilor Befektetési Zrt. pénzügyi innovációs vezetője a szerdai forintszakadás kapcsán elmondta:
a 408 körüli euró-forint szintet most még nem lehet pániknak nevezni,
mert a piac relatíve illikvid, így már szerdai szakadás katalizátora is lehetett akár csak egyetlen nagyobb forinteladó intézményi befektető, főleg, hogy érzékeny árfolyamszintek mellett indult el az esés.
A héten az sem kedvezett a forintnak, hogy a lengyel zloty is gyengélkedett. Márpedig az intézményi befektetők régiós szinten kezelik az eszközöket. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy egyre több külföldi száll ki a hazai állampapírpiacról, ami praktikusan forinteladást jelent.
Jó kérdés, hogy mit és mikor lép a jegybank. Valójában az MNB sincs könnyű helyzetben, amennyiben egy
kamatcsökkentési periódusban nem igazán van eszköze a forintesés megállítására.
Bár ha elér egy lélektani határt az euró-forint, akkor lehet, hogy az MNB-nek végül csak beavatkozik a folyamatokba.
Mindenesetre a jegybanki lépések nem az illikvid piaci mozgásoknál időszerűek. Mivel ebben az esetben kevés számú szereplő van jelen, a kilengések jobbára csak időlegesek. Sokkal izgalmasabb, hogy milyen képet mutat az ünnepnapok után a teljes piac.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.