Abszolút csúcsokra értek a kihelyezett hitelösszegek, ám ez főként az elmúlt évek inflációs sokkjának az eredménye egy frissen megjelent elemzés szerint. A szerződések száma azonban várhatóan el fog maradni idén a 2019-es csúcstól.
A Biztos Döntés írása felhívja a figyelmet arra, hogy az idei első fél évben majdnem 276 ezer nem folyószámla jellegű hitelszerződést kötöttek a magyar háztartások, ami ugyan 23 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban, de továbbra is alacsonyabb a 2019-es csúcsnál, amikor 288 ezer kölcsönszerződés született.
A portál pénzügyi szakértője, Gergely Péter felhívta a figyelmet arra, hogy a hat hónap alatt folyósított 1237 milliárd forintnyi kölcsön közel háromszoros dinamikával, 75 százalékkal haladja meg a bázisév adatait. Ennek oka véleménye szerint az infláció, amelynek hatása még mindig benne van az emberekben, ezért óvatosabbak, ám ha mégis hitelre van szükségük, akkor nagyobb kölcsönt kell felvenniük.
Gergely Péter elmondta azt is, hogy leginkább a lakáshitelezés terén van még mit tenniük a pénzintézeteknek, hiszen, bár az első fél évben született 38 ezer szerződés több mint 50 százalékos növekedést jelent, ám előtte 2016-ban volt ennyire csekély a szerződéskötések száma.
Még 2021-ben és 2022-ben is bőven 50 ezer feletti lakáshitel-szerződés született.
Ellentétben a lakáshitelekkel, a személyi kölcsönökből csak 2019-ben vettek fel többet, sőt a második negyedév közel 88 ezres száma abszolút rekord. Meglepetés azonban, hogy júniusban 2,5 milliárd forinttal, 69,5 milliárd forintra csökkent a személyi hitelek folyósítása, noha a piac további emelkedésre számított. Azonban a szerződéskötések száma harmadik hónapja bőven 25 ezer fölött van, igaz 2019 májusában és júliusában egyaránt több mint 30 ezren vettek fel a személyi kölcsönt.
A Biztos Döntés szakértője elmondta azt is, hogy valószínűleg még akkor sem sikerül elérni a 2019-es év csúcsát, ha a következő hónapokban sikerül is folyamatosan egyre több ügyfelet bevonzani a bankokba. Ugyanis annak az évnek a második felében indult a babaváró támogatás, amelyet hat hónap alatt közel 49 ezren vettek igénybe. Ez akkor az összes szerződés 14 százalékát jelentette, míg a mostani első fél évben a babaváró hitelek a szerződések mindössze 3 százalékát teszik ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.