A kínai csipgyártók árfolyama kilőtt a héten: az ágazat legnagyobb szereplőjének számító SMIC árfolyama több mint 37 százalékkal nőtt az elmúlt öt napban, miután Peking fokozza a nyomást a kínai vállalatokra, hogy az Nvidia félvezetői helyett a helyben gyártott alternatívákat használják.
A Bloomberg szerint a távol-keleti ország hivatalosan nem tiltja az Nvidia félvezetőinek beszerzését, a kínai tisztviselők inkább elbeszélgettek a helyi tech cégekkel. Az SMIC mellett más csipgyártók is nagyot mentek: a Cambricon Technologies kurzusa az elmúlt öt napban 35,5 százalékkal gyorsult, míg az év eleje óta 114,3 százalékkal emelkedett.
A Naura Technology 52,3 százalékkal nőtt januárhoz képest, egyéves távon pedig több mint 129 százalékkal növekedett. Az év elején Peking az elektromos autókat gyártó vállalkozásoknak jelezte: a kritikus technológiák terén az önellátás elérésére irányuló kampányának részeként a helyi csipgyártóktól szerezzenek be nagyobb mennyiséget.
Hszi Csin-ping elnök régóta hangsúlyozza, hogy a távol-keleti országnak önellátónak kell lennie a félvezetők terén. Ez a szükséglet most még sürgetőbbé vált, miután Washington az elmúlt években számos intézkedést hozott a kínai csipipar ellen, így Peking nem fér hozzá a legfejlettebb félvezetők gyártáshoz szükségek berendezésekhez,
egyes kínai cégek pedig a legmodernebb csipekhez.
A világ második legnépesebb országa több százmilliárd jüant áldozott az ágazatra. A befektetéseknek meglett az eredménye, ugyanis Kína az amerikai szankciók ellenére is képes hét nanométeres félvezetőket gyártani. Peking mellett más országok sem tétlenkednek.
A 2022-ben elfogadott amerikai csiptörvény értelmében Washington 52 milliárd dolláros támogatási keretet nyújt a beruházásokhoz. A programban részt vevő vállalatok 25 százalékos adókedvezményben is részesülnek, csaknem 24 milliárd dollár erejéig. Az ágazat legnagyobb szereplői már építik az üzemeket az Egyesült Államokban, Európában és Japánban.
A kormányok hatalmas összegeket költenek a helyi csipgyártás kiépítésére, a függetlenedésre, így joggal merülhet fel a kérdés, hogy miért is olyan fontosak a félvezetők. A csipek kritikus fontosságú alkatrészek, hiszen az okostelefonoktól kezdve az orvosi eszközökön át az autókig és a vadászgépekig mindenhez szükségesek.
Minél kevesebb nanométeres egy félvezető, annál fejlettebb, mivel nagyobb a teljesítménye és kisebb az energiafogyasztása. Ez azt is jelenti, hogy bonyolultabb és drágább legyártani. Jelenleg a 3 nanométeres félvezetők számítanak a legfejlettebbeknek, ilyet csak három cég, az amerikai Intel, a dél-koreai Samsung és a tajvani TSMC képes gyártani, mivel ezeknek a készítése rendkívüli szakértelmet igényel.
Az ASML és a TSMC szerint is megvannak az eszközök arra, hogy működésképtelenné tegyék legmodernebb csipgyártó gépeiket, akár távolról is, ha Kína támadást indítana Tajvan ellen. Peking ugyanis saját területének tartja a szigetet, és Hszi Csin-ping kínai elnök nem zárta ki, hogy ennek katonai úton szerez érvényt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.