A teljes lakossági finanszírozási piacra is jelentős hatása lehet a 2025 elején induló munkáshitelnek, amelynek részleteiről szerdán számolt be Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. A munkáshitelre a 17 és 25 év közötti fiatalok lesznek jogosultak. A hitel szabadon felhasználható, kamatmentes, maximális összege pedig 4 millió forint. Ehhez Magyarországon legalább heti 20 órában kell foglalkoztatotti jogviszonyt felmutatni, vagy egyéni vállalkozónak kell lenni. Egy gyermek után két évre felfüggesztik a törlesztést, két gyermeknél újabb két év jön, és a tartozás felét elengedik. Három gyermeknél a teljes összeget elengedik. A futamidő 10 év, az igénylés pedig január 1-jén indul.
Orbán Viktor miniszterelnök bő két héttel ezelőtt, a Fidesz–KDNP-frakció Esztergomban tartott kihelyezett ülésén beszélt a tervek szerint januártól induló konstrukcióról: közölte, hogy a diákhitelhez hasonlóan a dolgozó fiataloknak is nulla kamatozású hitelt fognak adni. A munkáshitel – tette hozzá – segíti a fiatalok életkezdését, és hozzájárul a gazdaság erősödéséhez.
A munkáshitel a kormányzati tervek szerint
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból kiindulva a munkáshitel potenciális érintetti köre viszonylag széles: az új konstrukció igénylői körét nagyjából lefedő, 15–24 éves korcsoportban – 2023-ban – 266 ezren voltak foglalkoztatottak. Ugyanakkor sokan lehetnek közöttük felsőoktatásban tanulók – illetve diákhitellel rendelkezők – is, így a potenciális igénylők száma nagyjából 100 ezer és 200 ezer közé tehető.
Az új konstrukció – az eddig ismert paraméterei, tehát a legfeljebb négymilliós hitelösszeg és a szabad felhasználás alapján – leginkább a személyi kölcsönökkel hasonlítható össze: ebből pedig az látszik, hogy azok, akik a munkáshitel felvétele mellett döntenek, akár több millió forintot is megtakaríthatnak egy piaci feltételű kölcsönhöz képest.
A BiztosDöntés kalkulátora szerint egy négymillió forintos, hatéves futamidejű, legkedvezőbb árazású személyi kölcsönnél is 1,6–2,0 millió forint között mozog a teljes futamidő alatt kifizetendő, tőkén felüli költség.
Ez azt jelenti, hogy egy 4 millió forintos személyi kölcsön hat év alatti visszafizetésénél legalább 77 ezres havi törlesztőrészlettel lehet számolni, miközben az ügyfél számára kamatmentes konstrukciónál (ugyanezt a futamidőt figyelembe véve) 55 ezer forint körül alakulna a havi teher.
A munkáshitel maximális futamidejét és a 4 milliós hitelösszeget figyelembe véve 33 ezer és 34 ezer forint között alakul majd az ügyfelekre háruló havi törlesztési teher, ami a pályájuk elején járó fiataloknál sem megugorhatatlan feladat. (Azt sem árt ugyanakkor figyelembe venni az összehasonlításnál, hogy a munkáshitelnél megcélzott korosztályt személyi kölcsönökkel még nem is mindig finanszírozzák a bankok: az alapvető feltételek között egyes szolgáltatóknál előfordul 21–23 éves alsó korhatár is.)
Ahogy arról a Világgazdaság korábban többször beszámolt, a szabad felhasználású hitelek igen kedveltek a lakossági hitelpiacon. A jegybank adatai szerint az idei év első nyolc hónapjában 524,6 milliárd forint értékben kötöttek új személyihitel-szerződéseket a háztartások, aminek alapján gyakorlatilag biztosra vehető, hogy 2024 új kihelyezési rekordot hoz a piacon ennél a terméknél. Az új támogatott hitel persze nem valószínű, hogy érezhető mértékben fékezné a személyi hitelek piacát, ám megfelelő kereslet esetén akár több száz milliárd forintnyi új kihelyezést is generálhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.